Koncert Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, Chóru Lasowiacy, Małej Kapeli Lasowiackiej, i Grupy Wokalnej „Pałacyk Michla” pod dyr. Edwarda Horoszko

17 czerwca 2018
niedziela / godz. 11.00
Aula im. Solidarności
ul. Ofiar Katynia 8a

W programie:

Utwory różnych regionów Polski, w tym szczególnie z terenów Rzeszowszczyzny, narodowe (instrumentalne) oraz stylizowany folklor żydowski (utwory musicalowe).Edward F. Horoszko

Dyrygent, kompozytor i aranżer muzyki teatralnej, orkiestrowej i chóralnej. Z wykształcenia muzyk, prawnik, menadżer kultury, nauczyciel. Wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji ludowego muzykowania. W Filharmonii Podkarpackiej pracował na stanowisku muzyka – oboisty. Założył i prowadził, najczęściej w oparciu o swoje aranżacje (kompozycje) wiele grup artystycznych: zespoły śpiewacze, chóry, orkiestry kameralne, dęte, jazzowe, pop grupy, kapele ludowe; ma na swoim koncie również tworzenie zespołów teatralnych. Obecnie oprócz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i grupy wokalnej Pałacyk Michla, prowadzi również Chór Lasowiacy i jest dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Chóru Lasowiacy w Stalowej Woli.


 

Nadsańska Orkiestra Kameralna

Nadsańska Orkiestra Kameralna istnieje od 2009 r. Orkiestrę tworzą młodzi ludzie, najczęściej uczniowie lub absolwenci szkół muzycznych ze Stalowej Woli, Niska i Leżajska (łącznie ok. 30 osób). Jej kierownikiem, a zarazem dyrygentem jest Edward Horoszko. Orkiestra przede wszystkim wykonuje utwory patriotyczne, ale także religijne, klasyczne, a nawet rozrywkowe, jak również narodowe pieśni Węgrów, Czechów, Ukraińców i Słowaków.


Grupa wokalna Pałacyk Michla

Grupa wokalna Pałacyk Michla, która swoją nazwę wzięła z jednej z najbardziej znanych piosenek powstania warszawskiego jest nieodłączną częściąNadsańskiej Orkiestry Kameralnej. Grupa powstała z potrzeby kultywowania pamięci o Powstaniu Warszawskim a szczególnie popularyzowania pieśni Walczącej Warszawy.


Chór Lasowiacy

Chór Lasowiacy działa przy MDK  w Stalowej Woli. Jest zespołem amatorskim. Wywodzi się z chóru tworzącego od połowy lat 50. Zespół Pieśni i Tańca Lasowiacy. Od 2002 występuje jako samodzielny zespół pod nazwą Chór Lasowiacy, rozszerzając swój profil repertuarowy. Do tradycyjnie wykonywanych pieśni ludowych dołączył arie operetkowe, pieśni chóralne kompozytorów polskich i innych narodowości, pieśni religijne, pieśni biesiadne. Liczy ok. 30 osób. Występuje podczas obchodów rocznic, świąt i uroczystości miejskich, państwowych i kościelnych w Stalowej Woli. 11 listopada 2017 r. uczestniczył we wspólnym śpiewaniu na stalowowolskim Ognisku Patriotyzmu, którego gościem był Prezydent RP Andrzej Duda. Od 2016 r. Chór Lasowiacy występuje razem z Nadsańską Orkiestrą Kameralną, pod dyrekcją Edwarda Horoszko. W maju 2018  r. zespoły (wraz z grupą wokalną Pałacyk Michla i Małą Kapelą Lasowiacką) przebywały w Chicago na zaproszenie Związku Klubów Polskich. Wzięły udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja oraz koncertowały dla Polonii Amerykańskiej.


Mała Kapela Lasowiacka

Mała Kapela Lasowiacka zadebiutowała na „Lasowiackim Kolędowaniu” w styczniu 2018. Następnie, po okresie wzmożonej pracy wzięła udział w Paradzie zorganizowanej w Chicago (USA) z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, akompaniując Chórowi Lasowiacy oraz prezentując instrumentalnie utwory ludowe. Założeniem artystycznym Kapeli jest wykorzystanie tradycyjnego instrumentarium folklorystycznego, jak np. cymbałów, basetli, podział skrzypiec na prym i „surowy” sekund.

 

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha