RELACJE III – jury 2018

W jury III edycji Relacji. Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych zasiądą: Lech Śliwonik / Krzysztof Czyżewski / Łukasz Drewniak


Lech Śliwonik

Teatrolog, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, redaktor naczelny kwartalnika „SCENA”. Badacz i znawca polskiego teatru studenckiego i alternatywnego, teatru amatorskiego, teatru ludowego, teatru dla życia, polityki kulturalnej, edukacji przez teatr. Od kilkudziesięciu lat aktywny animator życia teatralnego. Autor i współautor kilkunastu  pozycji książkowych, opublikował ponad 200 szkiców i artykułów. W latach 2002–2008 rektor Akademii Teatralnej. W latach 1996–2002 oraz 2008–2010 dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze. Stworzył w 1987 roku studia zaoczne WOT i kierował nimi przez 10 lat. W latach 2005–2008 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych (wcześniej przez trzy lata był zastępcą przewodniczącego KRUA). Wiceprzewodniczący Rady Szkolnictwa Artystycznego (2011–2014). Od 2016 roku przewodniczący Rady ds. Instytucji Artystycznych  przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Krzysztof Czyżewski

Praktyk idei, poeta i eseista, redaktor. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata.

Współtwórca Fundacji „Pogranicze”, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w odremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie na granicy polsko-litewskiej. Prowadzi międzynarodową latającą kawiarnię literacką „Café Europa”, która jest platformą łączącą czytanie poezji z muzyką i dyskusją. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Społeczeństwa Otwartego w Budapeszcie jako członek rady do spraw kultury. Przewodniczący kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej oraz Rady Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego. Wykładowca na wielu uczelniach na całym świecie. Jest również autorem i współautorem wielu książek.


Łukasz Drewniak

krytyk teatralny, redaktor, moderator, selekcjoner i konsultant. Ekspert od współczesnego teatru litewskiego. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia”. Redaktor książek Dziennik podróży z Kantorem Wacława i Lesława Janickich oraz biografii Izabelli Cywińskiej Dziewczyna z Kamienia. Dyrektor artystyczny Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w latach 2002–2005. Wieloletni recenzent teatralny „Tygodnika Powszechnego” (1995–2005), „Przekroju” (1999–2012), „Dziennika. Gazety prawnej” (2005–2010). Współpracował z TVP Kultura jako redaktor i prezenter. Na portalu teatralny.pl jest autorem cyklu „Kołonotatnik”, na który składają się teksty publicystyczne, eseje teatralne, recenzje i facecje.

 

  

PATRONI MEDIALNIMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha