MDK również na otwarciu błoni stalowowolskich

4 sierpnia 2018

Spływy z ulanowskimi Flisakami, trening z Natalią Gacką, spotkanie z youtuberem Poszukiwaczem, warsztaty z robienia sera i masła oraz konkurs dojenia krowy w lasowiackiej zagrodzie, w niedzielę bieg „Lasowiackie Dyrdy”, a wieczorem niezapomniane emocje podczas koncertu sławnych artystów. To tylko nieliczne atrakcje, które czekają na przybyłych 4 i 5 sierpnia na błonia nadsańskie.

Odnowione tereny nad brzegiem Sanu dają szereg możliwości na ciekawe zajęcia i zabawy. Spragnieni ruchu i aktywności będą mogli skorzystać z szerokiej oferty obiektów treningowych. Podczas rewitalizacji odtworzona bowiem została funkcja sportowa tego obszaru. Wybudowane zostały tam dwa w pełni wyposażone boiska do gry w piłkę nożną o naturalnej nawierzchni trawiastej oraz wysypane piaskiem boisko wielofunkcyjne. Podczas otwarcia nie może więc zabraknąć turnieju w piłkę siatkową czy meczu piłki nożnej.

Szczegółowy opis 4 – 5 sierpnia jest dostępny na www.stalowawola.pl4 sierpnia, godz. 14.00 – 18.00
Nowe Błonia nad Sanem
stoiska MDK:„Poznaj nowe Błonia nad Sanem” – miejska gra terenowa

Gdzieś tu, w okolicach naszych Błoń nad Sanem, rozpoczyna się legenda o powstaniu wsi Pławo.  Prawdopodobnie około 700 lat temu, kiedy wezbrana rzeka utworzyła zator, przybił do brzegu swoją tratwą flisak. Czekając, aż wezbrana rzeka umożliwi mu dalszą podróż, zbudował na wysokim brzegu szałas. Miejsce okazało się na tyle dobrym wyborem, że z czasem powstała tu osada.

Nazwy stalowowolskich osiedli: Flisaków, Lasowiaków, Na Skarpie i Pławo są dzisiaj echem tamtych, legendarnych czasów. Położone wzdłuż nich Błonia nad Sanem, uzyskują właśnie nowe oblicze skierowane ku mieszkańcom Stalowej Woli.

Poznajmy nowe Błonia uczestnicząc w miejskiej grze terenowej. Przemierzając trasę, której przejście trwa około jednej godziny, będziemy mogli zaznajomić się z walorami zielonej przestrzeni rozłożonej pomiędzy Sanem a miastem.

4 sierpnia, godz. 14.00 – 18.00

Karty gry z mapką do odebrania na stoisku MDK (namiot przy drewnianym tarasie)

Uwaga: nie ścigamy się; godzina startu jest dowolna i zależy od Was samych; karty gry wydajemy do godz. 17.00; na stoisko MDK należy wrócić do godz. 18.00; upominki dla wszystkich uczestników gry po powrocie z trasy.Konkurs familijny budowania rzeźb z piasku na nowych Błoniach nad Sanem

Nowa plaża, rzeka płynąca od zawsze, gorące wakacje + kreatywność, wyobraźnia i humor tworzą razem sytuację sprzyjającą zabawie w budowanie rzeźb z piasku. Zapraszamy w najbliższą sobotę do konkursu familijnego, którego efektem będzie galeria rzeźb piaskowych nad Sanem.

Autorzy najciekawszych rzeźb zostaną nagrodzeni.

4 sierpnia, godz. 15.00

Plaża na Błoniach nad Sanem przy drewnianych pomostach

Rejestracja uczestników – namiot MDK przy podeście dla konferansjera

Do pobrania regulamin konkursu: DOC  /  PDFPrzytulamy literaturę na nowych Błoniach nad Sanem

Rezydentami topolowego zagajnika pomiędzy plażą a mostem nad Sanem,  podczas otwarcia nowych Błoni nad Sanem, zostaną „Stalowi Czytacze” oraz Stowarzyszenie Literackie „Witryna”. 4 sierpnia w godz. 14 – 18 zapraszają do:

– dyskusji o książkach

– quizu wiedzy o J. R.R. Tolkienie

– napisania wspólnego wiersza o entach J. R. R. Tolkiena,

a wszystkim odwiedzającym literacki zagajnik, rezydenci rozdawać będą uściski, gdyż hasło „Weź się przytul” stosują nie tylko do książek, ale i do ich czytelników.

„Przytulamy literaturę”

4 sierpnia 218, godz. 14.00 – 18.00

Błonia nad Sanem – dwie wieże widokoweW lasowiackiej zagrodzie

Czesława Zawadzka z Przychojca wraz z animatorami Miejskiego Domu Kultury gospodarzyć będą w „Lasowiackiej zagrodzie”. Goście posmakują tam wiejskiego masła, sera, ale… jeśli sami, podczas warsztatów pod okiem Pani Czesi, sobie zrobią. Takie delicje, czyli własne wyroby, smakują przecież najbardziej!

Z tego, co wokół lasowiackiego domu znajdowało się w obfitości: szyszek, patyków, kamyków dzieci będą mogły zbudować fantazyjne zabawki. W zagrodzie czeka 100 modeli latawców, by je posklejać i puścić nad nadsańskimi Błoniami.

Podczas zgaduj – zgaduli zmierzymy się ze znajomością wiejskiego sprzętu domowego. I jeszcze na Błoniach pojawi się krowa! Niestety tylko w formie modelu, zupełnie jak dinozaur w skansenie.

4 sierpnia 2018, godz. 14.00 – 18.00

Błonia nad Sanem, obok placu zabaw na plażyStanowiska popularnonaukowe – przyroda

  1. Część pierwsza

Główną częścią stanowiska będą doświadczenia dotyczące fizyki.  Przedstawiony będzie szereg doświadczeń, które zobrazują tajniki zachowań, czynności i zjawisk zachodzących w naszym środowisku i życiu. Zajęcia z fizyki odbywać będą się w formie pokazowo-warsztatowej, uczestnicy wezmą czynny udział w eksperymentach.

Kolejnym omawianym tematem są zmysły oraz sposoby ich oszukiwania. Poruszone zostaną problemy, które mają niekoniecznie jednoznaczne i proste rozwiązanie. Postaramy się oszukać oraz zaskoczyć zmysły i przeczucia uczestników, tłumacząc tym samym prawa i zachowania rządzące organizmem człowieka.

Ostatnią częścią są zajęcia z ekologii. Uczestnicy zapoznają się z modelami elektrowni energii odnawialnych oraz z mini-robotami zasilanymi energią słoneczną.

Eksperymentami i doświadczeniami realizowanymi na stanowisku będą:

– wytwarzanie chmury w butelce;

– demonstrowanie zjawiska ognistego tornada;

– demonstrowanie zjawiska wodnego tornada;

– implozja, czyli zjawisko z kierunkiem siły odrzutu “do środka”;

– wrzenie wody w temperaturze pokojowej;

– krążek Newtona, demonstrujący zjawisko odwrotne powstawaniu tęczy;

– nurek Kartezjusza, czyli manipulacja ciśnieniem w butelce;

– proste zabawki fizyczne;

– oszukiwanie zmysłu dotyku przy pomocy patyczków do szaszłyków;

– oszukiwanie zmysłu równowagi przy pomocy poduszek ortopedycznych;

– oszukiwanie zmysłu słuchu przy pomocy grających trójkątów i metalowej sprężyny;

– model elektrowni wodnej i wiatrowej;

– mini-roboty zasilane energią słoneczną.

  1. Część 2

Stanowisko będzie wyposażone w zestawy do wykonania prostych doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem produktów spożywczych. Wykonane doświadczenia pozwolą zrozumieć uczestnikom codzienne procesy zachodzące min. podczas wyrastania ciasta czy zmywania naczyń. Poruszony zostanie temat ekologicznych środków czystości bezpiecznych dla środowiska. Odwiedzający dostaną możliwość wykonania musującej kuli do kąpieli z naturalnych składników.

Ponadto uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie zasadzić w małych pojemniczkach miniaturowe roślinki lub zasiać rzeżuchę i zabrać swoje dzieło do domu. Doświadczenie ma służyć przybliżeniu zjawiska wzrostu i kiełkowania roślin, ponadto omówiona zostanie rola wody w rozwoju zieleni. Poznają również budowę mikroskopu i przyjrzą się z bliska elementom rośliny i tkankom.

Doświadczeniami realizowanymi na stoisku będą:

– fermentacja drożdży z obserwacją mikroskopową

– obserwacja mikroskopowa elementów roślin (liść, łodyga, korzeń)

– reakcje sody i octu w różnych odsłonach – pompowanie balonika, gaszenie świeczek, chemiczny wulkan, lampa lawa

– tworzenie emulsji wody i oleju

– wykonanie filtra i demonstracja procesu filtracji wody

– wykonanie wielofazowego tęczowego roztworu cieczy o różnej gęstości

– wykonanie naturalnej musującej kuli do kąpieli

– wykonanie mini hodowli roślinki

Stanowiska popularnonaukowe – Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza

4 sierpnia 2018, godz. 14.00 – 18.00

Błonia nad Sanem – w cieniu dobrego drzewa obok placu zabaw

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha