„Z Rozwadowa do Lwowa” – odwołany

odwołany - nowy termin już wkrótce

„Tyle jest gwiazd…, tyle jest miast…” to słowa jednej z piosenek przedstawienia pt. „Z Rozwadowa do Lwowa”. Słowem i powojennymi piosenkami Mariana Hemara, Wiktora Budzyńskiego czy Wiktora Tychowskiego wspominane są charakterystyczne lwowskie miejsca: Hetmańskie Wały, Stryjski Park, restauracja „Atlas”, knajpa Baczewskiego, dzielnice Kleparów i Łyczaków.
Przed wojną lwowskie piosenki charakteryzowała niebywała wesołość. Były pogodne, pełne radości i dowcipu. Wspomnieć tu można audycję radiową „Wesoła Lwowska Fala”, gdzie jej główni wykonawcy, dwaj batiarzy, Szczepcio i Tońcio wyśpiewywali pamiętane do dzisiaj „W Stryjskim Parku”, „Tylko we Lwowie”, „Za rugatku” i inne, równie znane piosenki.

Po wojnie pozostały już tylko wspomnienia o tym wyjątkowym, niegdyś polskim mieście, będącym kolebką polskiej kultury, nazywanym polską Florencją, pełnym talentów, ideałów, inteligencji, najpiękniejszych kobiet, muzyki i teatrów. I właśnie z tęsknoty za tym przedwojennym polskim Lwowem powstawały na emigracji utwory przepełnione uczuciem smutku i żalu, ale też nadziei, że ziszczą się sny o powrocie do znanych, ukochanych miejsc.
Dzisiejszy Lwów, jak wiele innych znanych miast, jest chętnie odwiedzany przez turystów. Są jednak osoby, dla których pozostaje on czymś więcej. To ludzie, którzy dzięki własnym doświadczeniom lub rodzinnym opowieściom przechowują w sercach dawne o Lwowie wspomnienia…

To dla nich, ale też wszystkich, którym bliskie są narodowe tradycje dedykowane jest to przedstawienie.

Wykonawcy:
Zespoły artystyczne Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli:

Chór Lasowiacy
Grupa wokalna „Pałacyk Michla”
Kapela Podwórkowa „Rozwadów”

Scenariusz i reżyseria: Julia Butryn – uczennica maturalnej klasy Liceum Samorządowego w Stalowej Woli

Kierownictwo artystyczne: Edward F. Horoszko

Spektakl przygotowany w ramach zadania publicznego, współfinansowany ze środków Gminy Stalowa Wola
we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli

4 listopada 2018, godz. 18.00