Wigilia w Stalowej Woli

17 grudnia 2018
sala widowiskowa
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Sekretariacie

Widowisko „Wigilia w Stalowej Woli” przygotowane przez Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy, na które zapraszamy 17 grudnia do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, przypomni nam stalowowolskie tradycje wigilijne.

Jak wyglądał ten jedyny w swoim rodzaju dzień? Co przygotowywano na wieczerzę? Czego wystrzegano się robić, a o co zabiegano? Jak dbano o przekaz tradycji rodzinnych? Czym pachniał dom? Te i wiele innych informacji o wigilii zebrała etnolożka Patrycja Laskowska–Chyła od najstarszych mieszkańców naszego miasta. Na podstawie wywiadów napisała scenariusz tradycyjnej stalowowolskiej wigilii. Reżyser Maria Bembenek wraz z aktorami ATD inscenizowali go i tak powstało widowisko „Wigilia w Stalowej Woli”, które jest już piątą tego typu inscenizacją. Wcześniej poznawaliśmy wigilijne tradycje z Baranowa Sandomierskiego, Bojanowa, Jastkowic i Zaklikowa. Miejski Dom Kultury w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym oraz regionalnymi ośrodkami kultury realizuje projekt, w ramach którego przypomina i utrwala lokalne obyczaje. W tym roku, z racji jubileuszu 80-lecia Stalowej Woli, wigilia jest rodem z naszego miasta.

Tegoroczne widowisko to trudne, ale bardzo ciekawe przedsięwzięcie, gdyż nasze młode miasto ciągle tworzy własną tradycję z tych przywiezionych przez stalowowolskich pionierów ze Śląska, Krakowa, Warszawy, Poznania, świętokrzyskiego, lubelskiego czy Kresów. Do tego dochodzą zwyczaje tutejsze z Pława, Rozwadowa, Charzewic. Czy 17 grudnia podczas „Wigilii w Stalowej Woli” w MDK odnajdziemy nasze osobiste wspomnienia, a może ciągle aktualne, bez których nie wyobrażamy sobie, by się tego dnia nie wydarzyły.

WSTĘP ZA ZAPROSZENIAMI

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w sekretariacie MDK od poniedziałku 10.12.2018