Na skrzydłach wyobraźni – wystawa malarstwa Iwony Pityńskiej

marzec - kwiecień 2019
Galeria TŁO

Wystawa jest przeglądem twórczości artystki Iwony Pityńskiej i ukazaniem jej artystycznego spojrzenia na świat i sztukę.  Iwona przedstawi swój fantazyjny, ekspresyjny i zarazem bardzo kobiecy zestaw barw i form zamkniętych w przestrzeni płócien malarskich. Na wystawie zaprezentuje ok. 80 prac malarskich z różnych okresów twórczości. Znajdą się tam bardzo kolorowe, bajkowe wizje, kipiące energią radości oraz ekspresyjne, zmysłowe portrety kobiece. Obok klasycznych płócien pojawią się także przedstawienia na starych deskach oraz ilustracje cyfrowe.

Prezentowany na wystawie zestaw prac ma wprowadzać widza w wykreowany świat, często o bajkowym, fantazyjnym zabarwieniu. Obrazy nie są przeładowane symbolami i znaczeniami wprost. Często przedstawiają jeden motyw przewodni, poprzez kontemplację którego można poruszyć własną wyobraźnię  i emocje.

Obrazy  wypełnione są  barwą i światłem. Mają mocne kontrasty i twarde przejścia między zastosowanymi kolorami. Samą przestrzeń artystka stara się budować w specyficzny sposób – nie szuka złudzeń przestrzennych, przez co nadaje samej płaszczyźnie znaczenia, a iluzję głębi tworzy dzięki barwom, kształtom i wielkościom.

Zapytana dlaczego maluje w takim a nie innym stylu odpowiada: “Sam proces tworzenia jest dla mnie momentem w którym staram się dosięgnąć mojego wewnętrznego JA. Szukam go, nakładając kolejne warstwy farby, usuwając zbędne dysharmonie. Mój cel jest odległy, poza cielesny. Barwna, euforyczna kolorystyka jest zapisem dążenia do owego celu.”

Iwona Pityńska

Urodzona w Ulanowie. Absolwentka sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i grafiki projektowej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od wielu lat zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią. Prace jej znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Stalowej Woli.