Rok Moniuszkowski w Stalowej Woli – Chór Jubileuszowy

Obchodzimy właśnie Rok Moniuszkowski na pamiątkę dwusetnej rocznicy urodzin „ojca polskiej opery narodowej”. Z tej okazji rozlegają się nawoływania, by lepiej poznać twórczość kompozytora, który głównie kojarzy się z operami „Straszny Dwór” i „Halka”. Okazuje się, że w jego dorobku, poza tymi najbardziej znanymi, znajduje się również ponad 300 pieśni, kilka kolejnych oper, muzyka teatralna i baletowa oraz religijna.
Pokazanie dorobku kompozytorskiego Moniuszki, nie tylko z jednej, oczywistej strony, wziął sobie do serca Szymon Jędruch – tenor Teatru Muzycznego w Łodzi, Ambasador Stalowej Woli. W takim też duchu zaprojektował nasze miejskie obchody Roku Moniuszkowskiego.
Pierwszym aktem obchodów ma być koncert „Vivat Moniuszko!” 5 maja w sali widowiskowej MDK. Przygotowują się już do niego zespoły artystyczne MDK: chór i balet ZPiT Lasowiacy im. I. Wachoiwiaka, chóry: Mały Cantus, Cantus, Puellarum Cantus oraz Chór Kameralny z towarzyszeniem solistów: Mileny Lange (sopran), Szymona Jędrucha (tenor) i Sebastiana Marszałowicza (bas), przy udziale Stalowej Orkiestry pod dyrekcją Błażeja Mokrzaka. 

23 lutego powołano Chór Jubileuszowy, do którego wstąpili mieszkańcy Stalowej Woli, aby pod wodzą Aleksandry Kopp przygotować Mszę łacińską Des-dur Moniuszki. Efekty pracy usłyszymy we wrześniu, w ramach Festiwalu Muzycznego w rozwadowskim klasztorze. Przywracania honoru Moniuszce podjęło się w Stalowej Woli Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Razem w Europie” we współpracy z Miejskim Domem Kultury. Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Stalowa Wola oraz budżetu Województwa Podkarpackiego

NUTY DO POBRANIA

KALENDARZ PRACY CHÓRU JUBILEUSZOWEGO

 

 

 

 

 Aleksandra Kopp

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w rodzinnej Stalowej Woli (1989 – 2001). Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2001 – 2006). Ukończyła wydział Edukacji Muzycznej o specjalności: prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Andrzeja Banasiewicza. W latach 2015 – 2017 na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy ukończyła podyplomowe studia chórmistrzostwa i emisji głosu. Aleksandra Kopp ma bogate doświadczenie zawodowe. Od 2007 roku pełniła obowiązki chórmistrza oraz korepetytora w Chórze Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a w latach 2012 – 2017 była kierownikiem tego legendarnego Zespołu.

Współpracowała przy filmie Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”, który otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, Europejską nagrodę Filmową za reżyserię oraz był nominowany w trzech kategoriach do Oskarów. Jej zadaniem było przygotowanie wokalne i dyrygenckie aktorów Joanny Kulig oraz Tomasza Kota. Pełniła również funkcję kierownika chóru oraz artysty w Mazowieckiem Teatrze Muzycznym „Operetka”. Prowadziła zajęcia emisji głosu z chórem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006 – 2008 dyrygowała Chórem Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego. Była także asystentką dyrygenta Chóru Camerata Varsovia, członkiem Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Polskiego Chóru Jeunesse Musicale.

 

Szymon Jędruch

Muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w rodzinnej Stalowej Woli. Kontynuował ją na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie ukończył wydział wokalno-aktorski w klasie prof. Piotra Micińskiego. Warsztat wokalny doskonalił na kursach mistrzowskich u Ingrid Kremling, Teresy Żylis–Gary, Ryszarda Karczykowskiego, Renate Weninger, Włodzimierza Zalewskiego. Od września 2006 roku jest solistą Teatru Muzycznego w Łodzi, gdzie śpiewał partie operetkowe: Sou Chounga w Krainie Uśmiechu F. Lehara, Daniłły w Wesołej Wdówce F. Lehara, Alfreda w Zemście Nietoperza J. Straussa, Caramella w Nocy Wenecji J. Straussa, Orfeusza w Orfeuszu w piekle J. Offenbacha, Adama w Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera, Ottokara
w Baronie Cygańskim J. Straussa, Księcia Paula w Wielkiej Księżnej Gerolstein oraz role w musicalach: Saszy i Fiedka w Skrzypku na Dachu J. Bocka, Emila w Porwaniu Sabinek F. Schönhana/J. Tuwima, Chicka Clarcka w Wonderful Town L. Bersteina, Kapitana Inkwizycji w Człowieku z La Manchy M. Leighta, Don Diego i Zorra w musicalu Zorro, Annasza w rock operze Jesus Christ Superstar, wicehrabiego Valverta w musicalu Cyrano, Bamataboisa, Alfonsa i Studenta w musicalu Nędzinicy. Ponadto współpracował z Operą Wrocławską, Śląską oraz Operą na Zamku w Szczecinie, a także Teatrem Dramatycznym w Elblągu. Od 2018 roku współpracuje z Fundacją Canto pro classica Dariusza Stachury. W 2008 roku, podczas koncertu w ramach Festiwalu Muzycznego w Rozwadowie, otrzymał tytuł Ambasadora Stalowej Woli.

Mariusz Ryś

Urodził się w Tarnobrzegu. Muzykolog, organista, menedżer kultury, absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty, jako solista i kameralista. Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury i organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Z jego inicjatywy w Tarnobrzeskim Domu Kultury zainstalowano 21 – głosowe organy firmy Kuhn. Członek Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej i wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2008 r otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, oraz w 2009 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzega za upowszechnianie kultury. W 2018 roku zarządzeniem Prezydenta Miasta Tarnobrzega otrzymał tytuł „Zasłużony Tarnobrzeżanin”.PROJEKT
„Vivat Moniuszko”

organizator: Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Razem w Europie”
współorganizator: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Stalowa Wola.

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha