KARTOTEKA – premiera

3 czerwca 2019 - PREMIERA
godz. 19.00
sala widowiskowa MDK
Zaproszenia do odbioru w sekretariacie MDK

KARTOTEKA

wg Tadeusza Różewicza

reż. Maria Bembenek

występują: Bartłomiej Kotwica, Edward Kotłowski, Maria Łojek, Maria Trzeciak,
Bogumiła Luberda, Lila Wojciak, Anna Płecha, Małgorzata Grudzień, Ewa Krukowska,
Elżbieta Pikus, Marian Pomykała, Leszek Baran, Andrzej Sudoł, Joanna Lubera,
Tomasz Gotkowski, Magdalena Krawiec, Anna Janiec

 

„Kartoteka” jest pierwszym dramatem Tadeusza Różewicza. Tekst powstał w latach 1958 – 59. Doczekał się kilkudziesięciu realizacji scenicznych w kraju i za granicą. Na stałe wszedł do kanonu lektur.

Na powodzenie „Kartoteki” wpłynęła programowa antyteatralność. Brak tu jedności czasu i miejsca, akcja jest poszarpana, epizodyczna, podobnie jak sam bohater. Jego życie składa się z luźnych, oderwanych od siebie fragmentów, które trzeba odnaleźć i poukładać we właściwej kolejności jak fiszki w kartotece.

Bohaterem „Kartoteki” jest „everyman”, który może być każdym i każdy może być nim. W jego świecie panuje chaos, a on sam jest w stanie letargu bez możliwości podjęcia jakiejkolwiek decyzji. To człowiek, który żyje w świecie bez wielkich idei. W świecie, w którym panuje fałsz, hipokryzja, karłowatość dążeń.

„Czasy niby wielkie, ale ludzie jakby mali”.

Zatem „Kartoteka” to uniwersalna opowieść o misterium dezintegracji osobowości współczesnego człowieka w świecie niszczonym przez żarłoczną konsumpcję, bezideowość.

Różewicz napisał dramat chaotyczny, fragmentaryczny, pozornie pozbawiony sensu, gdzie absurd przeplata się z paradoksem. Ale takie właśnie jest życie.

 

 

 

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha