III Festiwal im. Janiny Garści w Stalowej Woli

5 - 7 października 2019
godz. 17.00 w każdy dzień
sala widowiskowa

W dniach 5-7 października 2019 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli po raz trzeci odbędzie się Festiwal im. Janiny Garści. Na każdy z festiwalowych dni organizatorzy przygotowali osobne bloki programowe, zatytułowane: “Muzyka na każdą porę roku”, “Muzyka dla przyjaciół” oraz “Amadeusz zaprasza”. Wystąpią chóry pod dyr. Katarzyny Pisery, słowacki pianista Balazs Fazekas, zespół kameralny w składzie Agata Kielar-Długosz (flet), Łukasz Długosz (flet), Andrzej Jungiewicz (fortepian), Chór dziecięcy ZPSM w Kielcach pod dyr. Ewy Robak, soliści wraz z orkiestrą “Wirtuozi Lwowa”, soliści i zespołu kameralne  uczniów szkół muzycznych oraz chóru SSM I st. w Jeżowem pod dyr. Agnieszki Tomaszek, a także Renata Johnson-Wojtowicz (sopran), Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk (flet), Marcin Kasprzyk, Michał Rot (fortepian). Koncerty poprowadzą Magdalena Pamuła oraz Artur Jaroń. Wydarzeniom muzycznym towarzyszyć będzie wystawa plastyczna w Galerii “Tło” MDK, zatytułowana “Tak widzę muzykę”.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Wspierania Kultury “Amadeusz”, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli zaś partnerami – Galeria “Tło” oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli.

 

Godzina rozpoczęcia w każdy z festiwalowych dni – 17.00

Wstęp wolny

Janina Garścia, ur. 12 marca 1920 w Krakowie, zm. 1 marca 2004 r. – polska kompozytorka i pedagog. W roku 1945 ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (klasa fortepianu u prof. Olgi Stolfowej), studiowała także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (kompozycja u S. Wiechowicza i dyrygentura u A. Malawskiego). Od 1946 pracowała jako pedagog w szkołach muzycznych w Krakowie (m.in. fortepian w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia). Skomponowała około 700 utworów dla dzieci i młodzieży, głównie na fortepian, a także na wiolonczelę, obój, flet prosty i perkusję. Ponadto autorka utworów na cztery wiolonczele, dwa fortepiany, kapelę ludową; ma w dorobku ilustracje muzyczne, utwory polirytmiczne, utwory na fortepian i perkusję dla jednego wykonawcy, utwory na fortepian z towarzyszeniem muzyki elektronicznej i taśmy magnetofonowej. Część jej utworów została zaaranżowana na akordeon i zespół harmonijek ustnych; wiele kompozycji (szczególnie na fortepian) znalazło się w zbiorach edukacyjnych muzyki dziecięcej wydawanych w Austrii, Japonii, byłych Czechosłowacji, NRD i ZSRR.



Mapa Dojazdu

Napisz do nas



Przepisz kod antyspamowy: captcha