Lviv Chamber Orchestra i Kandydaci do Konkursu Chopinowskiego – Koncert ze specjalnym udziałem Lidii Grychtołówny

4 lutego 2020
godz. 18.00
Bilety dostępne w sprzedaży

Już dziś anonsujemy Państwu wyjątkowy koncert Kandydatów do Konkursu Chopinowskiego 2020 z udziałem Lviv Chamber Orchestra (Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „AKADEMIA”) pod dyr. Igora Pylatyuka. Orkiestra ta powstała w 1959 roku we Lwowskim Konserwatorium (obecnie Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki) jako pierwszy zespół tego typu na Ukrainie i już od ponad pół wieku pozostaje ozdobą swojej alma mater. Jest także zespołem szanowanym i docenianym poza granicami Lwowa, który stale koncertuje i bierze udział w rozmaitych imprezach artystycznych. Orkiestra składa się ze studentów akademii, a kierownikiem artystycznym jest wybitny kompozytor, prof. Myrosław Skoryk. Dyrygentem zespołu jest prof. Igor Pylatiuk. To wspaniała okazja, aby zobaczyć i usłyszeć niesamowity pokaz utalentowanych młodych muzyków. Koncert ten jest to część tournée w ramach XV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” – to wyjątkowy koncert Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „AKADEMIA” z udziałem najlepszych uczestników Forum – Kandydatów do Konkursu im. F. Chopina. 

Zapalonych melomanów czeka prawdziwa gratka, koncert swoim występem uświetni Lidia Grychtołówna, gwiazda polskiej pianistyki, pedagog,  laureatka VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955. W 1956 zdobyła III nagrodę na Międzynarodowym konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie. W latach 1958 i 1959 otrzymała nagrody pozaregulaminowe na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano i konkursie w Rio de Janeiro.

> KUP BILET ONLINE <

Program: 

1. W.A.Mozart – KV 449-No.14  Es-dur  (I) –  solo Martin Finger (Rosja-Moskwa)

2. W.A.Mozart – Koncert fortepianowy A- dur KV 488, No.23  A-dur Lidia Grychtołówna (Polska/Niemcy)

3. F.Chopin – Koncert fortepianowy e-moll  op.11  – Jakub Hanuszkiewicz (Łódz)

4. K.Vileński – Fantazja n/t  Mozarta na fort., trio jazzowe i orkiestrę kameralną – Julita E. Niedzielska (Kielce)

5. K.Vilensky – Wariacje n/t  Bacha na fort., trio jazzowe i ork. kameralną – Elena Slusareva (Rosja-Moskwa)

gospodarz wieczoru:  Jerzy Machowski


Lidia Grychtołówna naukę gry na fortepianie zaczęła uczyć się od rodziców w wieku lat 3. Następnie, od 6 roku życia uczyła się u Wandy Chmielowskiej. W latach 1941-1944 uczyła się prywatnie u Karola Szafranka. W latach 1945-1951 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Wandy Chmielowskiej. Po ukończeniu studiów z najwyższym wyróżnieniem kontynuowała naukę u prof. Zbigniewa Drzewieckiego, a w latach 1957-1959 brała udział w kursach pod kierownictwem Artura Benedettiego Michelangeliego.

 „Lidia Grychtołówna zmusza do podziwu swoją witalnością, swoją osobowością a la Martha Argerich. Potrafi wygrać wszystkie odcienie, wszystkie kolory i nie wiadomo co bardziej podziwiać: jej unerwione uderzenie, jej staccato a la Horowitz, jej czuły liryzm, czy cudowne frazowanie.” Pisał krytyk prestiżowego francuskiego pisma “Diapason”.

 Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1956 – III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 – nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 – nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro.

 Koncertowała w całej Europie, Ameryce Południowej, Australii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Japonii, Chinach i Tajlandii. Ma bardzo szeroki repertuar sięgający od Bacha, przez Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, aż po klasyków XX wieku. Dokonała wielu nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Bergen, Atenach, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku.

 Prof. Lidia Grychtołówna zasiadała w jury Konkursów Chopinowskich, a także innych międzynarodowych konkursów. Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji.

 Dokonała wielu archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych. Dla wytwórni płytowych (Polskie Nagrania, Philips, Deutsche Grammophon, CD Accord) zarejestrowała dzieła Beethovena (Koncert fortepianowy Es-dur), Chopina (Koncert fortepianowy f-moll, 4 impromptus, 4 scherza, wszystkie walce, nokturny i inne), Schumanna (Etiudy symfoniczne op. 13, Karnawał op. 90), Wolfganga Amadeusa Mozarta (koncerty fortepianowe KV 414 i 488), Stanisława Wisłockiego (Koncert fortepianowy), ponadto Ferenca Liszta, Sergiusza Rachmaninowa i Aleksandra Skriabina.

 Otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. Złoty Medal Miasta Mediolanu (1969), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1971), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1971), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1980), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005).


 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha