Teatr Wierszalin – Spektakl „WYKŁAD” to jest „KSIĘGI NARODU I PIELGRZYMSTWA POLSKIEGO”

17 listopada 2019, godz. 18:00 - pokaz otwarty
18 listopada 2019, godz. 10:00 - pokaz dla szkół/grup zorganizowanych

„Wykład” jest próbą znalezienia teatralnego języka dla „Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. W zamierzeniu twórców przedstawienia stanowi swoiste „domknięcie” „Dziadów”. Gustaw – Konrad, który w ostatniej scenie „Nocy Drugiej” wierszalińskich „Dziadów” rusza w drogę, w „Wykładzie” przyjmuje, graną przez Rafała Gąsowskiego, postać Pielgrzyma, który głosi swoje ewangeliczne słowo do współbraci, takich jak on wędrowców. Pielgrzymi wędrują w poszukiwaniu ziemi świętej – ojczyzny wolnej. Prologiem tej wędrówki jest fragment pierwszego wykładu Adama Mickiewicza wygłoszonego w Collège de France. Spektakl stanowi swoistą podróż przez tekst Mickiewicza, podczas której widz niesiony jest przez obrazy oraz muzykę wykonywaną na żywo.

„Wykład” otrzymał nagrodę publiczności 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”.

Premiera: Supraśl, 30 grudnia 2017 r.

KUP BILET / REZERWUJ MIEJSCE

TWÓRCY
Scenariusz i reżyseria na podstawie „Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza: Piotr Tomaszuk
Scenografia i projekcje multimedialne: Mateusz Kasprzak
Ilustracja muzyczna: Adrian Jakuć-Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Ogińskiego na klarnecie solo
wykonuje: Jan Tomaszuk

Obsada:
Guślarz: Piotr Tomaszuk
Pielgrzym: Rafał Gąsowski
Ksiądz: Dariusz Matys
Wdowa: Monika Kwiatkowska
Dziewczyna: Katarzyna Wolak
Żołnierz: Mateusz Stasiulewicz
Wykonanie muzyki: Piotr Tomaszuk oraz Adrian Jakuć-Łukaszewicz

STALOWA WOLA – Miejski Dom Kultury:

17 listopada 2019, godz. 18:00 – pokaz otwarty, bilety: 40 zł / 20 zł

18 listopada 2019, godz. 10:00 – pokaz dla szkół/grup zorganizowanych,
bilety: 15 zł

 

O projekcie „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.

Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.

Projekt „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha