Obywatel nieposłuszny – Festiwal Tyrmanda – II rozgrzewka

30 lipca 2020 / czwartek
godz. 19.00
Taras MDK

Wrześniowy Festiwal Tyrmanda w MDK to święto literatury, jazzu i architektury. Ten trójbój jest zdecydowanie zbyt ograniczony, by Tyrmandowy świat znalazł odbicie podczas trzech festiwalowych dni. Stąd też proponujemy rozgrzewkę z elementami sprintu przez kolejne dyscypliny uprawiane przez Tyrmanda podczas czwartkowych spotkań na tarasie MDK,z których najbliższe odbędzie się 30 lipca.

Jakie formy buntu stosował Tyrmand? Czym narażał się władzy? Dlaczego irytował jej pochlebców? Postawa Tyrmanda i jemu podobnych znalazła opis w wierszu „Potęga smaku” Zbigniewa Herberta, jednego z nielicznych przyjaciół pisarza. Jak w Stalowej Woli działała „Potęga smaku”? Podamy przykłady, ale może mieszkańcy też coś opowiedzą? Zapraszamy do zwierzeń… Wiersz Herberta przeczyta uczestnikom spotkania Bartek Kotwica.

Historię powstawania domu kultury w Stalowej Woli (1949 – 1952) przedstawi dr hab. Grażyna Stojak profesor z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tyrmand, w końcu student architektury, miał oczywisty pogląd na socrealistyczny jej kształt. ŁJK odpali premierę kolejnego numeru z programu koncertu festiwalowego o tytule „Dyletantyzm”. Tyrmand w duchu tegoż terminu opisał szereg zjawisk w „Zapiskach dyletanta” podsumowując swą dewizę słowami: „Nigdzie nie jest powiedziane, że dyletant nie ma nic do powiedzenia”.

Wśród uczestników spotkania rozlosujemy jeden egzemplarz „Dziennika 1954” oraz upominek – niespodziankę. Wszyscy zainteresowani otrzymają bezpłatny egzemplarz pracy dr hab. Grażyny Stojak profesor UR, zatytułowanej „Socrealistyczna kuźnia stalowych serc kultury. Zakładowy Dom Kultury Huty Stalowa Wola w Stalowej Woli”.

 

> REZERWUJ <

Mając na uwadze bezpieczeństwo i aktualne wytyczne sanitarne prosimy o rezerwację miejsc drogą internetową.

Dokonanie rezerwacji i uczestnictwo w imprezie jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU 

Wygenerowany dokument rezerwacji należy wydrukować LUB zapisać na urządzeniu mobilnym, a następnie okazać przed wejściem na wydarzenie.

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha