#TerazLasowiacy – Legendy w sieci – O dwóch braciach i diabelskich sekretach + pakiet edukacyjny

#TerazLasowiacy – Legendy w Sieci to projekt realizowany w ramach programu Kultura w Sieci finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada wydobycie, opracowanie oraz udostępnienie wartości folkloru słownego regionu lasowiackiego. Jednym z jego elementów jest tworzenie krótkich filmików – obrazkowych opowiastek opartych na folklorze lasowiackim. W proces ich tworzenia zaangażowali się ambasadorowie Stalowej Woli, mieszkańcy regionu oraz pracownicy Pracowni Intermedialnej Miejskiego Domu Kultury.

Po kilku miesiącach pracy przedstawiamy Państwu pierwsze z  czterech opowiadań opracowane na podstawie podań lasowiackich, wydobytych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. Chcemy aby w jesienne niedziele ludowe opowiastki wprowadziły Państwa w fascynujący świat tajemnic, uroków i rytuałów.

Jako zespół Miejskiego Domu Kultury pragniemy aby, wywodzące się z rodzimej kultury lasowiackiej podania odzyskały należne im miejsce w naszej kulturze i życiu społecznym regionu. Mamy również nadzieje, że przygotowane dla Państwa materiały zainspirują do dalszych poszukiwań w bogatym zasobie lokalnego dziedzictwa.

Wersja z tłumaczeniem na język migowy:

FAMILIJNY PAKIET EDUKACYJNY –  O DWÓCH BRACIACH I DIABELSKICH SEKRETACH

1. SŁOWNIK SYMBOLI I ALEGORII

Podania ludowe pełne są magicznych stworów, zjaw, czarów i uroków. Aby odkryć ukryte w nich przesłanie, należy odpowiednio odczytać ludowe symbole i magiczne wątki. Zapraszamy Was do odkrywania magicznego, lasowiackiego świata baśni.

1. PALTRAK, CZYLI MŁYN WIETRZNY

Młyny i to co w nich produkowano, czyli mąki i kasze, miały ogromne znaczenie dla mieszkańców wsi. Te produkty stanowiły bowiem podstawę ich pożywienia. Budowa wiatraka nie była łatwa, ale na pewno się opłacała. Z nami zbudujesz go i Ty. Wystarczy chwila i odrobinę zapału. Do dzieła!

1. ZNAJDŹ RÓŻNICĘ

Ćwicz swój lasowiacki spryt i spostrzegawczość. Znajdź różnice między obrazkami.

1. SEKWENCJE I SZEREGI

Zapamiętuj i odtwarzaj sekwencje stworzone z elementów bajki. Wytnij obrazki i dopasuj je do odpowiednich szeregów..

Zrealizowano w ramach projektu #TerazLasowiacy – Legendy w Sieci

Zespół autorski: Dział Animacji Kulturalnej Miejskiego Domu Kultury