Wystawa „Jazz Tyrmanda” i „Tyrmand – kalendarium życia”

Festiwal Tyrmanda w Stalowej Woli zaplanowano jako święto literatury, jazzu i architektury. Znakomici goście spotkają się z publicznością, by w duchu twórczości pisarza rozmawiać o… no właśnie… jakże trudno wybrać dziedzinę spośród bogactwa jego zainteresowań. Liczne legendy towarzyszące życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda uczyniły pisarza osobliwym zjawiskiem w ponurych czasach budowy komunizmu. Z tym wątkiem zmierzą się podczas festiwalu Marcel Woźniak i Dariusz Pachocki – najwybitniejsi biografowie Tyrmanda.

Autor „Złego” uznawany jest w Polsce za pioniera jazzu. Stąd w programie festiwalu: Trio Wojciecha Karolaka, Eskaubei & Tomek Nowak Quartet z projektem „Tyrmand to jazz” oraz przedstawiciel lokalnej sceny ŁJK. Festiwalową sekcję muzyczną nakręcał będzie Hirek Wrona, wielki wielbiciel talentu Tyrmanda. Kuba Płużek i Ida Zalewska zaprezentują program oddający charakter czasów w których żył i tworzył Tyrmand. Usłyszymy między innymi utwory Billie Holiday, Ellie Fitzgerald, Nancy Wilson oraz Krzysztofa Komedy.

Beata Chomątowska, Paweł Sołtys i Filip Springer to pisarze mocno wiążący się z miejscami dziania się swoich opowieści, głęboko zanurzonymi w ich historie. Jak z faktów historycznych stworzyć ciekawą opowieść – o tym będzie można porozmawiać z literatami.

Dlaczego więc w Stalowej Woli? Zamierzamy skorzystać z Tyrmandowych wnikliwych opisów świata dokonanych w czasach, kiedy powstała spora część architektury Stalowej Woli. W tym i dom kultury. Dlaczego jest właśnie taki: wyniosły, ogromny, majestatyczny? Tyrmand przed wojną studiował architekturę w Paryżu. Stąd nie dziwią jego fachowe opisy dokonań architektów zmagających się z jedyną metodą twórczą obowiązującą w latach 1949 – 1955, kiedy powstawały najwybitniejsze książki pisarza: „Dziennik 1954” i „Zły”. Przecież sztuka w każdej swej dziedzinie musiała być wtedy socjalistyczna w treści i narodowa w formie. O architekturze – świadku tamtych czasów, rozmawiać będą: Ania Cymer – popularyzatorka wiedzy o architekturze, dr Grażyna Stojak – historyk sztuki, muzeolog i konserwator zabytków oraz dr Andrzej Siwek – historyk sztuki, konserwator zabytków.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha