#TerazLasowiacy – Legendy w sieci – Wilk na weselu – pakiet edukacyjny

#TerazLasowiacy – Legendy w Sieci to projekt realizowany w ramach programu Kultura w Sieci finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada wydobycie, opracowanie oraz udostępnienie wartości folkloru słownego regionu lasowiackiego. Jednym z jego elementów jest tworzenie krótkich filmików – obrazkowych opowiastek opartych na folklorze lasowiackim. W proces ich tworzenia zaangażowali się ambasadorowie Stalowej Woli, mieszkańcy regionu oraz pracownicy pracowni intermedialnej Miejskiego Domu Kultury.

Po kilku miesiącach pracy przedstawiamy Państwu ostatnie z czterech opowiadań opracowanych na podstawie podań lasowiackich, wydobytych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. Wyróżniają się one wspaniałą interpretacją aktorską, oryginalnym udźwiękowieniem oraz scenografią stworzoną z prac mieszkańców naszego regionu. Chcemy aby w jesienne niedziele ludowe opowiastki wprowadziły Państwa w fascynujący świat tajemnic, uroków i rytuałów.

Jako zespół Miejskiego Domu Kultury pragniemy aby, wywodzące się z rodzimej kultury lasowiackiej podania odzyskały należne im miejsce w naszej kulturze i życiu społecznym regionu. Mamy również nadzieje, że przygotowane dla Państwa materiały zainspirują do dalszych poszukiwań w bogatym zasobie lokalnego dziedzictwa.

Wersja z tłumaczeniem na język migowy:

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy  po premierze animacji “Wilk na weselu”, w której wzięły udział: Zofia Wydro i Barbara Sroczyńska z Zespołu Obrzędowego “Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, oraz Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna, twórczyni programów: “Dzieci wiedzą lepiej”, “Zagadkowa niedziela”.

PAKIET EDUKACYJNY – WILK NA WESELU

1. SŁOWNIK SYMBOLI I ALEGORII

W bajkach i baśniach bohaterami często są zwierzęta. Czasem są dobre i pomocne, a czasem złośliwe i straszne. Tak samo jest w przypadku ludowych podań – za każdą zwierzęcą postacią stoi jakaś ludzka cecha lub przywara. Dzięki temu kamuflażowi łatwiej nam zrozumieć morał. Teraz nadszedł czas, by rozszyfrować te tajemnicze zwierzęce postaci.

1. POŁĄCZ W PARY

„W Puszczy Sandomierskiej wiele zwierząt było…”, ale czy wiecie jakie to zwierzęta? Zapraszamy do zabawy z mieszkańcami lasu i nie tylko.

1. CIENIE

Wycinaj, koloruj i baw się tajemniczymi cieniami prosto z puszczy.

1. TEATR CIENI

Wykonajcie swój własny teatr cieni wykorzystując do tego to, co macie pod ręką. Napiszcie scenariusz, podzielcie role i ożywcie teatralne lalki.

Zrealizowano w ramach projektu #TerazLasowiacy – Legendy w Sieci

Zespół autorski: Dział Animacji Kulturalnej Miejskiego Domu Kultury

Zespół redakcyjny: Dział Marketingu i Reklamy Miejskiego Domu Kultury

Opracowanie i konsultacja merytoryczna materiałów dla odbiorców ze specjalnymi potrzebami: Katarzyna Sudół