Dwudziesta rocznica śmierci Stanisława Steczkowskiego

W dniu 7 stycznia 2021 r. przypada 20 rocznica śmierci Stanisława Steczkowskiego, wybitnego twórcy kultury, dyrygenta, pedagoga i animatora życia muzycznego. Urodził się  18 kwietnia 1935 r. Ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz Wydział Pedagogiczny Państwowej Szkoły Muzycznej I i II  stopnia w Rzeszowie. Był założycielem i dyrygentem chórów w Dukli, Sieniawie, Częstochowie, Rzeszowie i Mielcu.
 
 W 1976r. stworzył w naszym Domu Kultury chór chłopięco-męski “Cantus”, z którym osiągał wiele sukcesów artystycznych na scenach krajowych oraz w  wielu krajach Europy. Do najważniejszych z nich należą między innymi występ  w Watykanie dla Jana Pawła II (1984), w Belgii dla Królowej Fabioli (1987), koncert w słynnej Beethovenhalle w Bonn – jednej z najbardziej prestiżowych na świecie sal koncertowych (1986). Był wraz ze swoją żoną Danutą  prekursorem  ścisłej  współpracy Domu Kultury ze szkołami.
W 1978 r.  z Jego inicjatywy powstał w Szkole Nr 1 program edukacyjny “Klasy chóralne”, przygotowujący dzieci do pracy w chórze, mający jednocześnie ogromne znaczenie w powszechnym umuzykalnieniu dzieci w Stalowej Woli. Klasy chóralne były równocześnie zapleczem Młodzieżowej Orkiestry Dętej MDK, której był również współtwórcą.
Muzyka wypełniała całe Jego życie i rozbrzmiewała również  zawsze w domu, bowiem  wraz z Żoną i dziewięciorgiem dzieci tworzyli jedną z najsłynniejszych w Polsce muzycznych rodzin, znaną i popularną także w wielu krajach Europy. Za swoją  długoletnią działalność artystyczną i pedagogiczną uhonorowany był wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami między innymi tytułem “Zasłużony Dla Miasta Stalowa Wola” oraz Złotym Krzyżem Zasługi”.
Spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha