Czary, mary i rozmowy o klastrze lasowiackim

Wybór lidera i tymczasowego zarządu, film o gusłach lasowiackich i deklaracje przystąpienia – tak wyglądało kolejne spotkanie w sprawie powołania Klastra Lasowiackiego.
Kolejne spotkanie osób, przedsiębiorstw i instytucji zainteresowanych utworzeniem w naszym regionie Klastra Lasowiackiego odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Była to okazja do porozmawiania o przyszłości oraz kolejny krok w rozwoju inicjatywy klastrowej, ponieważ wśród zainteresowanych pojawiły się nowe osoby i przedstawiciele instytucji. Wśród nich były m.in. Katarzyna Knap-Sawicka z Urzędu Miasta w Sandomierzu i Monika Zając z Urzędu Gminy w Gorzycach. Obie panie zapowiedziały włączenie się ich samorządów w tę inicjatywę. Podobną deklarację złożył także Sławomir Czwal – prezes OSM w Stalowej Woli, Rafał Nieckarz – prezes Wydawnictwa Samorządowego, Justyna Piwowar z Gminnego Centrum Kultury w Grębowie oraz Katarzyna Wojakowska – właścicielka Browaru Lasowiak.
Podczas spotkania omówione zostały sprawy formalne, pojawiające się pytania i dalsze etapy działania. Przedstawiła je prof. PL dr hab. Agnieszka Rzepka, specjalistka PARP zajmująca się tematyką klastrów. W swoim wystąpieniu przeanalizowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników poprzednich spotkań, pojawiające się w nich wątpliwości, oczekiwania i deklaracje. Dyskutowano też nad pierwszymi pomysłami wspólnych letnich wydarzeń i działań promocyjnych. Uczestnicy podkreślali, że mają do zaoferowania wiele atrakcyjnych aktywności i produktów, które mogłyby być interesujące zarówno dla mieszkańców, jak i dla turysty. Osoby odwiedzające region mogłyby zwiedzić Sandomierz, wypić piwo i spróbować sera lasowiackiego w Stalowej Woli, spędzić noc w agroturystyce, wziąć udział w warsztatach rękodzieła, wypić herbatkę ziołową, popływać w Jeziorze Tarnobrzeskim, zjeść hopcie po zwiedzeniu pięknego zamku w Baranowie Sandomierskim, a przy okazji zakupić wspaniałe pamiątki sygnowane sercem lasowiackim – biżuterię, hafty czy bluzkę z takim motywem. Wszyscy zrzeszeni w klastrze mogliby czerpać konkretne korzyści z takiej kooperacji.
Ważnym punktem debaty był wybór lidera inicjatywy klastrowej oraz tymczasowego zarządu, który będzie kierować dalszymi pracami do czasu formalnego zarejestrowania Klastra Lasowiackiego i wyboru jego władz. Liderem został mianowany jednogłośnie Miejski Dom Kultury z dyrektorem Markiem Gruchotą. Do zarządu weszli także: Justyna Wesołowska – prezes Fundacji Artystycznej GAMON, Sławomir Czwal – prezes OSM w Stalowej Woli, prof. PL dr hab. Agnieszka Rzepka – ekspert PARP, Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury i Rafał Nieckarz – prezes Wydawnictwa Samorządowego.

Spotkanie było też okazją do sięgnięcia do źródeł kultury lasowiackiej. Rozpoczęto je bowiem projekcją filmu „Czary, mary i uroki” w reżyserii Franciszka Trzeciaka. Jest to reportaż zrealizowany w 1983 roku w okolicach Tarnobrzega. Występują w nim członkinie Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, które prezentują dawne pieśni i obrzędy z naszego regionu. Przewodniczką po dawnym świecie jest Maria Kozłowa, założycielka kilku zespołów obrzędowych, autorka scenariuszy widowisk, propagatorka kultury lasowiackiej. Jedną z bohaterek filmu jest też Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego, czyli Babka Hanka, kontynuatorka dzieła Kozłowej, kierowniczka Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, miłośniczka kultury ludowej. Na widowni zasiadała z kolei Zofia Wydro, którą również można było zobaczyć na ekranie. Pani Zofia opowiedziała o początkach zespołu, o tym, jak dzisiaj działa i podkreśliła, że dla niej, jako Lasowiaczki „z krwi i kości”, to wielka radość, że wracamy do korzeni.
Kultura lasowiacka to nasz skarb. Kiedyś wyśmiewane, niedoceniane, a dzisiaj, dzięki Wam znów może być sposobem na życie – mówiła Zofia Wydro.

Kolejnym etapem przybliżającym powołanie Klastra Lasowiackiego będą szkolenia dla wszystkich zainteresowanych działaniem w klastrze, a także spotkanie z praktykami, którzy działają w innych, podobnych strukturach w kraju. Szkolenia odbędą się w połowie czerwca. W dalszych planach jest też podpisanie listu intencyjnego.

Wciąż można przyłączyć się do tej cennej inicjatywy. Warto przypomnieć, że w ramach klastra wspólnie działać mogą zarówno osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, samorządy, ale też instytucje publiczne oraz środowisko naukowe, które łączy tematycznie szeroko pojęta kultura lasowiacka. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz w grupie utworzonej na Facebooku pod nazwą „Klaster Lasowiacki”.

Klaster Lasowiacki powstaje w ramach projektu „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021

 

Renata DomkaMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha