O architekturze Stalowej Woli

2 lipca 2022 / sobota
godz. 17.00
Taras MDK / wstęp wolny

Wystawę „Wzorcowe miasto produkcji. Architektura Stalowej Woli 1937 – 1989” oraz wydawnictwo pt. „Stalowa Wola – historia i przyszłość modernistycznego miasta” przedstawi jego mieszkańcom ich autor – dr Filip Burno z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spotkanie odbędzie się w sobotę 2 lipca o godz. 17.00 na tarasie MDK. Wydarzenie to finał jednego z wątków trwającego właśnie projektu norweskiego, dzięki któremu zarówno stalowowolski dom kultury, jak i jego oferta już w przyszłym roku nabiorą nowego blasku. Zadanie realizowane jest przez Gminę Stalowa Wola i Miejski Dom Kultury.
W sobotnim spotkaniu wezmą także udział przedstawiciele norweskiego partnera projektu – stowarzyszenia INTBAU Norway.
Działanie, realizowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz INTBAU Norway, miało na celu opracowanie materiałów, które dostarczą wiedzy o architekturze i urbanistyce Stalowej Woli w perspektywie lat 1937 – 1989. Okazało się, że nasze miasto, wzorcowo założone przed wojną, ma swoją dobrą kontynuację również w kolejnych okresach historycznych. Stalowa Wola jest też doskonałym przykładem ilustrującym 100-lecie polskiej architektury. Na terenie naszego miasta reprezentowane są bowiem wszystkie charakterystyczne okresy zmian zachodzących w tym czasie w polskim budownictwie.
Sobotnie spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną nowe kierunki spojrzenia na nasze miasto opracowane przez naukowców oraz architektów z Norwegii, jest ciekawą propozycją dla wszystkich zainteresowanych historią Stalowej Woli i jej przyszłością.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (MF EOG 2014 – 2021).

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli
zaprasza na prezentację wystawy

WZORCOWE MIASTO PRODUKCJI. ARCHITEKTURA STALOWEJ WOLI 1937-1989

oraz promocję publikacji

STALOWA WOLA – HISTORIA I PRZYSZŁOŚĆ MODERNISTYCZNEGO MIASTA

z udziałem autora wystawy
dr. Filipa Burno / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

W spotkaniu udział wezmą również:

Olav Bjerve / INTBAU Norway
Geir Helland / INTBAU Norway
Justyna Korotyńska / INTBAU Norway
Arne Sødal / INTBAU Norway
dr Karolina Thel / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
dr Tomasz Jeleński / INTBAU Polska
Anna Garbacz
Marek A. StańkowskiMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha