„ŚLEPCY” – spektakl plenerowy krakowskiego Teatru KTO

spektakl plenerowy
5 sierpnia 2022 / piątek
Plac Piłsudskiego / wstęp wolny

Już wkrótce trzecia wizyta krakowskiego Teatru KTO w Stalowej Woli. Pierwsza miała miejsce w 1988 roku podczas legendarnego Festiwalu Wyobraźni. Tym razem na Placu Piłsudskiego zobaczymy widowisko „Ślepcy” – spektakl, który porusza widzów pod każdą długością i szerokością geograficzną.

Jeśli przedstawienie sięga swoimi korzeniami powieści Jose Saramago, to musi boleć. Historia zachowań ludzi w apokaliptycznym końcu świata robi na widzu wielkie wrażenie. Bo on od początku spektaklu wie, że ogląda historię samego siebie (…) Obraz upadku jednostki boli, ale obraz upadku grupy ludzi – przeraża. Przeraża bezradność wobec masy, w której zanika współczucie i szacunek wobec drugiego człowieka. Ten proces z wielką precyzją oddają aktorzy Teatru KTO (…)

Małgorzata Wysocka-Błaszczak, Sztukaulicy.pl

„Ślepcy”, monumentalne widowisko plenerowe – w 10 lat po premierze – w roku, w którym pandemia koronowirusa zatrzymała świat, jest jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością… Spektakl nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre, zaprezentowany dotychczas ponad 100 razy na 50 festiwalach na całym świecie m.in. w Korei Południowej, Iranie, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Szkocji, Belgii, Rosji, Czechach, Rumunii, Ukrainie i Kostaryce.

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Kostiumy: Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka
Choreografia: Eryk Makohon