Twórcy dla Ukrainy

Fundusz o nazwie Creators for Ukraine powstał w celu niesienia pomocy oraz wspierania artystów ukraińskich przez środowiska twórcze z całego świata. Zarówno tych działających w Ukrainie, jak i tych, którym udało się uciec z ogarniętego wojną kraju. Stalowa Wola, jedno z większych miast w województwie podkarpackim, gości i wspiera wielu uchodźców. Od pierwszych dni ataku na Ukrainę, zauważalna jest ich obecność, a spory udział w tej grupie stanowią rodziny z dziećmi. W odpowiedzi na tą sytuację, podjęliśmy działania wspierające naszych wschodnich sąsiadów. Między innymi dzięki wsparciu funduszu Creators for Ukraine zapoczątkowaliśmy współpracę z ukraińskimi artystami i instruktorami, w zakresie kultury i sztuki.
Od kwietnia swoje miejsce w pracowni prowadzonej przez Agatę Magdziak, znalazły dzieci z Ukrainy, z którymi pracuje Tetyana Jagodkina, artystka z Kijowa. Aktorka Oleksandra Martyshchuk przeprowadziła zajęcia teatralne dla ukraińskojęzycznych dzieci. W okresie wakacyjnym zaprosiliśmy wschodnioeuropejskich kolegów do współtworzenia „Letniej czytelni MDK”. Gdzie dwujęzyczni instruktorzy: Tetyana Jagodkina, Oleksandra Yavna Martyshchuk, Kateryna Serediuk, Valdemar Martyshchuk prowadzą zajęcia plastyczne i artystyczne. Podczas wakacji rozpoczęły się również prace grupy teatralnej prowadzonej przez reżysera z Kołomyi Valdemara Martyshchuka, owocem warsztatów ma być adaptacja scenariusza Igora Yuzyuk „Do-dies szóstej oktawy” i premiera sztuki.

Miejski Dom Kultury otrzymał wsparcie udzielone w ramach funduszu Creators for Ukraine zarządzanego przez CISAC we współpracy z ZAiKS-emMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha