II Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli

8 stycznia 2023 / niedziela
godz. 12.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”

„A chruśniak malinowy trwał wciąż dookoła” – wiersze Bolesława Leśmiana

Zapraszamy na drugie salonowe spotkanie ze słowem. Tym razem udamy się do Leśmianowskiego „świata cudów”. Poezja Bolesława Leśmiana kojarzy się bowiem z baśniowością, prostotą, niezwykłością, humorem, ale też z grozą, smutkiem i refleksją filozoficzną. Czesław Miłosz w „Traktacie poetyckim” pisał: Co do Leśmiana, ten wyciągnął wnioski: / Jeżeli ma być sen, to sen aż do dna.

W wierszach Leśmiana to, co tylko pomyślane, staje się nagle rzeczywistością, a to, co rzeczywiste, okazuje się fantazją lub snem.

Poeta odczuwa, poznaje i wyraża świat tak, jak czynił to niegdyś człowiek pierwotny. Mówił za pomocą metafor, przenosił na świat swoje odczucia – lęk przed ciemną tonią niedostępnej rzeki zamieniał w topielca, zachwyt nad kwitnącą łąką w piękną dziewczynę.

Leśmian zakochany w przyrodzie, słowiańskich mitach i ludowości stworzył z nich niezwykły świat. W tej poezji nie ma historii, polityki, jest duchowość, uczucie, fantastyka. Jego erotyki do dziś pozostają niedoścignionym wzorem pisania o miłości.

Zapraszamy zatem na klimatyczny spacer po Leśmianowskich światach i zaświatach. Tym razem w poetyckiej podróży towarzyszyć nam będzie Monika Janik-Hussakowska i Jan Hussakowski. Muzycznie i wokalnie słowo uzupełnią artyści tworzący Projekt Leśmian – Monika Bubniak oraz Przemysław Książek.

 

Scenariusz: Elżbieta Drobny

Czytają: Monika Janik-Hussakowska, Jan Hussakowski
Muzyka: Projekt Leśmian – Monika Bubniak, Przemysław Książek
Wokal: Monika Bubniak
Gospodarze Salonu: Elżbieta Drobny, Marek Gruchota, Katarzyna Pawłowska

Bilety: 10 zł
Od 5.01.2023 sprzedaż wyłącznie stacjonarnie w RDK „Sokół”

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.
Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha