III Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli – „Niech żyje bal” – wiersze Agnieszki Osieckiej

5 marca 2023 / niedziela
godz. 12.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”
BILETY WYPRZEDANE

Trzeci stalowowolski Salon Poezji będzie spotkaniem z twórczością Agnieszki Osieckiej. Artystka pozostawiła po sobie, popularne wśród kolejnych pokoleń, teksty piosenek – „Niech żyje bal”, „Małgośka”, „Nie żałuję”, „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, „Kiedy mnie już nie będzie”, Chwalmy Pana”. Wykonywane przez Marylę Rodowicz, Edytę Geppert, Sławę Przybylską, Annę Szałapak czy Seweryna Krajewskiego były i wciąż są chętnie interpretowane.

Osiecka w „Listach śpiewających” przekazała radę, która może okazać się szczególnie przydatną tuż przed Dniem Kobiet: „Umiem żyć z ludźmi. W dzisiejszych czasach jest to niesłychanie ważne. Wymaga a) wiedzy, b) doświadczenia, c) taktu. Najprymitywniejsze sposoby współżycia ograniczają się do łapówek, pochlebstw i tym podobnych. Brzydzę się tym. Poza tym jest karalne. A przecież są metody znacznie bardziej delikatne, powiedziałabym – finezyjne. Czy na przykład wręczony we właściwym czasie bukiecik fiołków podpada pod paragraf? Nie, skądże. A ileż może zdziałać dobrego!”.

Inspirację do pisania czerpała z życia – spotkań z ludźmi, podróży, wymiany korespondencji. Przelewała na kartki papieru stany emocjonalne, których doświadczała pod wpływem różnych zdarzeń. Były one mieszanką lęku, cierpienia, zachwytu, troski, radości i szczęścia. Manuela Gretkowska we wstępie do książki „Czekając na człowieka. Dziennik ciąży i narodzin” tak napisała o poetessie: „Nie była monumentem do podziwu na klęczkach, tylko człowiekiem pękniętym, dlatego tak prawdziwym. (…) Było to pęknięcie, w które wślizguje się niemal każda kobieta ze swoją niejednoznacznością, sprzecznością. Pisała prawdę. Prawda jest uniwersalna i pasuje do każdych czasów. Dlatego słowa Osieckiej nadal mają moc oświecania: kim jesteśmy pod fasadą reklamy szczęścia.”

W pierwszą marcową niedzielę wybrane utwory Agnieszki Osieckiej przeczytają Beata Paluch-Zarycka i Zbigniew W. Kaleta – aktorzy Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. O stronę muzyczną zadba Kwartet Smyczkowy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Edwarda Horoszko.

Scenariusz: Elżbieta Drobny

Czytają: Beata Paluch-Zarycka, Zbigniew W. Kaleta

Oprawa muzyczna: Kwartet Smyczkowy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Edwarda Horoszko

Gospodarze Salonu: Elżbieta Drobny, Marek Gruchota, Katarzyna Pawłowska

5 marca 2023 / niedziela
godz. 12.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”
BILETY WYPRZEDANE

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha