RAJD ROWEROWY w „lasowiackie góry” – część II – pasmo zachodnie

20 sierpnia 2023 / niedziela / godzina 10.00
Zbiórka przy siedzibie Nadleśnictwa Rozwadów (ul. Przemysłowa 1)
Długość trasy – około 23 km (trasa o charakterze terenowym)

6 sierpnia zainaugurowaliśmy cykl wypraw w widniejące na mapach najbliższych okolic Stalowej Woli – „lasowiackie góry”. Liczne wzniesienia wokół naszego miasta intrygują: jak powstały, skąd się wzięły ich nazwy? Przed nami kolejna wyprawa. Tym razem rowerami wyruszymy wzdłuż zachodniej granicy miasta. Po drodze zmierzymy się z sześcioma wzgórzami.

Ich pasmo rozciąga się od Osiedla Piaski, aż po Jamnicę. Kolejno odwiedzimy: Duplową Górę (154 m n.p.m.), Księżą Górę (155 m n.p.m.), a następnie Rozkopaną Górę (156 m n.p.m.). Wszystkie położone są na terenie Stalowej Woli. Skąd pomysł na Duplową Górę? Dupla to podwójny podatek. Obecna w pobliżu Księża Góra wzmacnia przypuszczenia, że teren ten był jasno określony pod względem właścicielskim, a nazwy po prostu przypominały o obowiązkach korzystających z tamtejszych dóbr lasu.

Rozkopana Góra jest ostatnim wzniesieniem przy zachodniej granicy miasta. Kolejne trzy wzgórza: Góra Turebska (156 m n.p.m.), Góra Kowalska (153 m n.p.m.) oraz Góra Wysoka (150 m n.p.m.) są już położone na terenie Obojnej w gminie Zaleszany. Ostatnia
z wymienionych wznosi się nad doliną Łęgu w pobliżu miejsca, gdzie spotykają się granice Stalowej Woli, Jamnicy, Kotowej Woli i Obojnej.

Jak twierdzi jeden z miejscowych mieszkańców, Kowalska Góra to wzgórze, które wyjątkowo obficie porośnięte bywało konwaliami. A może ktoś zna historie powstawania nazw naszych lokalnych gór? Zapraszamy do podzielenia się informacjami.

Rajd rowerowy w pasmo zachodnie „gór lasowiackich” zaplanowany został na niedzielę,
20 sierpnia. Liczył będzie około 23 km (trasa o charakterze terenowym). Start o godz. 10.00 ze skweru przy Nadleśnictwie Rozwadów.

Aby wziąć udział w rajdzie należy zapoznać się z jego regulaminem oraz dokonać zapisu poprzez formularz Google.

REGULAMIN

FORMULARZ ONLINE

Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy!Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha