Gratuluję Polsko! 20 lat w Unii Europejskiej – Powrót do korzeni

10 - 12 maja 2024
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli
wstęp wolny

Świętujemy 20-lecie Polski w Unii Europejskiej

Miejski Dom Kultury, będąc beneficjentem programów unijnych, przygotował z tej okazji cykl wydarzeń pod tytułem „Powrót do korzeni”. Już podczas „Majówki” koncert „Back to the Roots” udowodnił, jak kultura mocno tworzy wspólne europejskie podwaliny.

10 maja

Sięgniemy do lokalnego dziedzictwa, zapraszając na próbę otwartą Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. I. Wachowiaka. Pielęgnując folklor lasowiacki urozmaicamy mozaikę europejskiej różnorodności.

W Galerii „Tło” wybierzemy się w podróż po świecie wielogłosów i harmonii oglądając wystawę fotograficzną dokumentującą podróże artystyczne Chóru Kameralnego. W roli przewodnika wystąpi dr Jerzy Augustyński – wieloletni dyrektor artystyczny zespołu.

11 maja

Obejrzymy animację zrealizowaną w Pracowni Intermedialnej MDK, która powstała przy udziale środków unijnych. Lasowiacką godkę „O bogatym panu i pieniądzach we wierzbie” zaanimowano wykorzystując rzeźby artysty ludowego Jana Puka. Uwspółcześnimy tę historię, „wrzucając” ją w świat klocków LEGO, nadając tym samym nowe interpretacje, aktualne znaczenia.

Zabierzemy też Państwa na wyprawę w głąb MDK, do „serca kultury”, czyli naszej sali widowiskowej, której architektura kryje w sobie wiele niespodzianek i jest głęboko zakorzeniona w kulturze europejskiej.
O godz. 17.00 zaprosimy na widowisko teatralne „Koronkowe drzewo” w wykonaniu zespołów Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w reżyserii Doroty Nieradki, według scenariusza Janiny Wań. Opowieść wzbogacą układy taneczne w wykonaniu zespołów pod kierunkiem Teresy Śwideckiej-Węglarz oraz piosenki Studium Wokalnego przygotowanego przez Dorotę Nieradkę.
„Taniec/przepla/taniec” to z kolei ekspresyjny koncert taneczny w wykonaniu „emdekowych”: Zespołu Tańca Estradowego „Volta” i „Mała Volta”, Klubu Tańca „LaVolta” oraz Zespołu Tanecznego „Kik” z Domu Kultury w Pysznicy.

Wydarzenia przygotowały zespoły ośrodków kultury gmin: Stalowa Wola, Nisko, Pysznica – uczestnicy projektu „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola” dofinansowanego ze środków FE.

 

12 maja

Rodzinny poranek teatralny urządzi nam Teatr Lalkowy „Przytulanka” serwując niezwykłą historię tajemniczej katarynki z Bielin. Spektakl odbędzie się w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury.

 

 

„Gratuluję Polsko! 20 lat w Unii Europejskiej”

Powrót do korzeni
10 – 12 maja 2024
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

10 maja / piątek

SALA PRÓB II PIĘTRO
19.00
Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka – próba otwarta
GALERIA TŁO
20.00
Chóry MDK w Europie – prezentacja tras koncertowych i materiałów archiwalnych,
wspomnienia chórzystów
spotkanie poprowadzą: Marek Gruchota, Jerzy Augustyński

11 maja / sobota

PRACOWNIA INTERMEDIALNA
11.00
„O bogatym panu i pieniądzach we wierzbie” – prezentacja animacji powstałej na podstawie
godki lasowiackiej
11.30
Lasowiackie LEGO Inspiracje – projektowanie z klocków
SALA WIDOWISKOWA
11.30
O czym mówi nam architektura MDK? – wyprawa „symboliczna”
prowadzenie: Marek Gruchota
17.00
„Koronkowe drzewo” – widowisko w wykonaniu artystów z Niżańskiego Centrum Kultury
„Sokół” w Nisku
„Taniec/przepla/taniec” – koncert zespołów artystycznych z Domu Kultury w Pysznicy i
Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli

12 maja / niedziela

SALA KAMERALNA
11.00
„Tajemnica katarynki z Bielin” – Teatr Lalkowy „Przytulanka” – rodzinny poranek teatralny

WSTĘP WOLNYMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha