RELACJE. III MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA TEATRALNE – program –

Tematem tegorocznych RELACJI jest KONTYNUACJA dzieła i tradycji, a inspiracją myśl Krzysztofa Czyżewskiego (“Małe centrum świata”, Fundacja Pogranicze, Sejny 2017): “Wierność tradycji to nie upamiętnianie, lecz kontynuacja”.

Pomysł na „RELACJE. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” zrodził się z potrzeby znalezienia miejsca wspólnego dla różnych generacji, pretekstu do rozmowy o tym, co łączy pokolenia i pozwala komunikować się bez uprzedzeń. Czas zmian, chaosu, nadmiaru informacji, deficyt autorytetów pomagających uporządkować nasze działania opowiada się za spowolnieniem, przystankiem na rozmowę. Taki przystanek proponujemy w Stalowej Woli.

W jury III edycji Relacji. Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych zasiądą: Lech Śliwonik / Krzysztof Czyżewski / Ziuta Zającówna

„Nie ruszymy z miejsca bez przypomnienia.”

O istnieniu kultury teatralnej rozstrzyga to, że w społeczeństwie (bądź w jego części) teatr jest uprawiany i odbierany. Pytamy ich [amatorów], dlaczego to robicie. Dostaję optymistyczne odpowiedzi: mają dosyć telewizji, dosyć homogenizowanej papki, odradza się poczucie wartości własnej przeszłości. Niektórzy mają poczucie uczestniczenia w czymś ważnym. Jeden ze starych artystów powiedział: proszę pana, jak my tego nie zrobimy, to kto to zrobi? I właśnie to jest ta sytuacja Indian. Jeżeli tego nie będzie się podtrzymywało, to umrze. Poza tym trzeba ich umacniać, [by]Indianie ośmielili się wyjść ze skansenu.” (Lech Śliwonik, Teatr 11/2015)

„Wierność tradycji to nie upamiętnianie, lecz kontynuacja.”

Świat przetrwał w tym, co najmniejsze. Świat jest śmiertelnie spragniony małych centrów świata. Małe centrum świata nie chce być jedno, postrzega siebie jako cząstkę współistniejącą z innymi. Tutaj “cały świat” staje się dostępny w bliźnim, z którym można się zabliźnić. Małe centrum świata jest prowincją zdolną wyzwolić z prowincjonalizmu.

Małe centrum świata “kocha przeszłość dla przyszłości”. Jego fundament położony jest głęboko w warstwach pamiętania, a praca nad archeologią pamięci nie ma tutaj końca. To, co było głębokim podziałem na powierzchni, w głębi odnajduje wspólny korzeń, jest splecione. Tutaj zakorzenienie jest formą odzyskiwania przyszłości.

Małe centrum świata ustanawiane jest w ciągłości tradycji. Jeśli uświadomimy sobie, kim byli ci, którym chcemy dochować wierności, okaże się, że o ciągłości tradycji stanowi nieustanne zmienianie świata, przekraczanie granic oraz bunt przeciw zastygłym formom życia.” ( Krzysztof Czyżewski, Małe centrum świata, Fundacja Pogranicze, Sejny 2017)

W duchu myśli naszych tegorocznych mistrzów, w czasie festiwalu RELACJE III Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne, wspólnie będziemy dostrzegać to, co nowe, żywe, świeże i młode, choć silnie zakorzenione w przeszłości. Dzisiaj takie sytuacje mogą się zdarzyć jeszcze tylko w nielicznych dziedzinach, których „nieprzysiadalność” skutecznie dba o ich higienę. W podróży pomiędzy tradycją a przyszłością proponujemy przystanek w Stalowej Woli. Miasto ma dzisiaj zaledwie 80 lat, stąd jeszcze nie zdążyły się pokryć patyną czasu jego początki, a ciągle rośnie apetyt na dalszy ciąg zgodny z legendą jego pionierów.

Zapraszamy do wspólnego budowania „Relacji” i relacji, od święta i na co dzień.

— PROGRAM —

21 września / piątek

11.00 – „Nie ruszymy z miejsca, bez przypomnienia” – spotkanie z Lechem Śliwonikiem
o korzystaniu z lokalnego dziedzictwa / scena kameralna