VI Rajd Honoru ulicami Stalowej Woli

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Do walki o niepodległość stanęli Ci, którzy mieli w sobie nadzieję na lepsze jutro. Dziś, po 73 latach, czcimy ich pamięć podczas oficjalnych uroczystości. 1 sierpnia 2017 roku po raz szósty przejedzie ulicami Stalowej Woli rowerowy Rajd Honoru, by oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

Oficjalne obchody rozpoczną się na Palcu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury. Tradycyjnie już o godzinie 17.00 zawyją syreny w mieście jako pamiątka Godziny „W”. Wcześniej nastąpi przybliżenie krótkiej historii Powstania Warszawskiego i jego przebiegu. Godzina „W” rozpocznie oficjalną część obchodów, po której wyruszy rowerowy Rajd Honoru.

W tym roku pierwszych 1000 uczestników rowerowego rajdu otrzyma koszulki w białym, czerwonym i czarnym kolorze, by wspólnie utworzyć barwny peleton. Wydawanie pamiątek spotkania dla uczestników Rajdu Honoru rozpocznie się już od godziny 15.30.

Tegoroczna sześciokilometrowa trasa będzie biegła następującymi ulicami: ul. 1 Sierpnia, ul. Podleśna, ul. Niezłomnych, ul. Ks. J. Popiełuszki, ul. Okulickiego, ul. KEN, ul. Wojska Polskiego, ul. Okulickiego, ul. Ks. J. Popiełuszki, ul. 1 Sierpnia i meta na Placu Piłsudskiego.

Po zakończeniu Rajdu tradycyjnie zostanie wykonane zdjęcie pamiątkowe uczestników, a następnie wszyscy mieszkańcy będą mieli możliwość wysłuchania pięknego koncertu pieśni Powstańczej Warszawy „Pamiątka, dług i morał” w wykonaniu zespołów Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli: Pałacyku Michla, Chóru Lasowiacy – grupa męska, Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej oraz skosztować grochówki żołnierskiej.

VI Rajd Honoru swoim patronatem objęli Senator RP Janina Sagatowska i Poseł na Sejm RP Rafał Weber. Wydarzenie organizuje Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj oraz Stowarzyszenie Kocham Stalową Wolę.

www.stalowawola.pl

Program 73 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego:

1 sierpnia 2017 – Wtorek
Plac Józefa Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli.
15.30 – Rozdanie pamiątek spotkania dla uczestników Rajdu Honoru.
16:50 – Przybliżenie krótkiej historii Powstania Warszawskiego oraz jego przebiegu.
17.00 – uruchomienie syren alarmowych oraz syreny ręcznej jako pamiątki Godziny „W”.
17.01 – Hymn Polski, Apel Pamięci, Salwa Honorowa.
17.15 – start Rajdu ulicami Stalowej Woli na około 6 kilometrowej trasie:
ul. 1-go Sierpnia, ul. Podleśna, ul. Niezłomnych, ul. Ks. J. Popiełuszki,
ul. Okulickiego, ul. KEN, ul. Wojska Polskiego, ul. Okulickiego,
ul. Ks. J. Popiełuszki, ul. 1-go Sierpnia, Plac Piłsudskiego.
17.55 – Pamiątkowe zdjęcie – zakończenie Rajdu Honoru
18.00 – Koncert patriotyczny w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i Grupy Wokalnej „Pałacyk Michla”