Chór „Lasowiacy”

Chór Lasowiacy działa przy MDK  w Stalowej Woli. Jest zespołem amatorskim. Wywodzi się z chóru tworzącego od połowy lat 50. Zespół Pieśni i Tańca Lasowiacy. Od 2002 występuje jako samodzielny zespół pod nazwą Chór Lasowiacy, rozszerzając swój profil repertuarowy. Do tradycyjnie wykonywanych pieśni ludowych dołączył arie operetkowe, pieśni chóralne kompozytorów polskich i innych narodowości, pieśni religijne, pieśni biesiadne. Liczy ok. 30 osób. Występuje podczas obchodów rocznic, świąt i uroczystości miejskich, państwowych i kościelnych w Stalowej Woli. 11 listopada 2017 r. uczestniczył we wspólnym śpiewaniu na stalowowolskim Ognisku Patriotyzmu, którego gościem był Prezydent RP Andrzej Duda. Od 2016 r. Chór Lasowiacy występuje razem z Nadsańską Orkiestrą Kameralną, pod dyrekcją Edwarda Horoszko. W maju 2018  r. zespoły (wraz z grupą wokalną Pałacyk Michla i Małą Kapelą Lasowiacką) przebywały w Chicago na zaproszenie Związku Klubów Polskich. Wzięły udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja oraz koncertowały dla Polonii Amerykańskiej.


Edward F. Horoszko

Dyrygent, kompozytor i aranżer muzyki teatralnej, orkiestrowej i chóralnej. Z wykształcenia muzyk, prawnik, menadżer kultury, nauczyciel. Wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji ludowego muzykowania. W Filharmonii Podkarpackiej pracował na stanowisku muzyka – oboisty. Założył i prowadził, najczęściej w oparciu o swoje aranżacje (kompozycje) wiele grup artystycznych: zespoły śpiewacze, chóry, orkiestry kameralne, dęte, jazzowe, pop grupy, kapele ludowe; ma na swoim koncie również tworzenie zespołów teatralnych. Obecnie oprócz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i grupy wokalnej Pałacyk Michla, prowadzi również Chór Lasowiacy i jest dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Chóru Lasowiacy w Stalowej Woli.


Chór Lasowiacy działający w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli posiada najdawniejsze tradycje spośród wszystkich zespołów artystycznych. Historia jego powstania datuje się na rok 1939, już w okresie okupacji został założony przez dyrygenta Mariana Bieniasa pod nazwą chór mieszany im. Stanisława Moniuszki, na kanwie którego w latach 1956 powstał chór Lasowiacy. Nazwa Chóru związana jest z regionem lasowiackim od którego wzięła nazwę. Trzon zespołu stanowili trzej późniejsi weterani panowie Bereżko, Turek oraz Wierzchowski, który został pierwszym dyrektorem Domu Kultury. W początkowym okresie chór liczył około 100 osób i już wtedy dał się poznać szerokiej publiczności koncertując poza granicami naszego województwa. Wraz z powołaniem Zespołu Pieśni Tańca „Lasowiacy” został włączony w jego strukturę. Profil repertuarowy i wokalny zespołu został przez lata pracy ukształtowany przez śpiewaków pod kierownictwem i dyrygenturą Alojzego Szopy. Przez ponad 50 lat Chór wielokrotnie koncertował propagując wiedzę o mieście i regionie w kraju i za granicą. Obecnie od blisko 10 lat prowadzony jest przez Dyrektora i Dyrygenta Piotra Szparę, oddzielając się i tworząc samodzielny zespół. W ostatnich latach swojej działalności Chór Lasowiacki rozszerzył swój profil repertuarowy. Do tradycyjnie wykonywanych pieśni ludowych, dodał repertuar bez wątpienia bardziej ambitny. Śpiewacy i soliści z powodzeniem wykonują arie operetkowe, pieśni sakralne, ludowe, narodowe a także pieśni biesiadne. W 2009 roku Chór Lasowiacy założył Stowarzyszenie. Nadal intensywnie prezentował swój bardzo szeroki repertuar, biorąc udział w wielu uroczystościach i koncertach, wielokrotnie tworząc oprawę muzyczną mszy świętych w kościołach. Wielkim wyróżnieniem dla Chóru Lasowiacy na zaproszenie Wojewody podkarpackiego, było koncertowanie na przejściu granicznym ze Słowacją wejście Polski do Grupy Schengen. Wielokrotnie prezentował kolędy i pastorałki na scenie MDK w Stalowej Woli i Domu Kultury w Rudniku, a także w Elektrowni Stalowa Wola i Cechu Rzemiosł. Wielkim powodzeniem cieszył się spektakl słowno-muzyczny opracowany i wyreżyserowany przez Piotra Szparę “Wielka sława to żart” wprowadzając widzów w zaczarowany świat operetki. Szczególnie cieszyły się olbrzymim powodzeniem brawurowo i znakomicie wykonane partie wokalne śpiewane przez solistów Ewę Wojciechowską (sopran), Elżbietę Seweryn (alt), Stanisława Sądeja (tenor) i Piotra Szparę (tenor). Spektakl ten wystawiany był wielokrotnie, między innymi na Podkarpackim Kongresie Pielęgniarek w Rzeszowie, uzyskując znakomite recenzje.

Występował też na wystawie COP-u, uświetniając „Dzień Flagi” w ramach „Nocy Muzeów”, Charytatywnym Pikniku przy klasztorze o.o. Kapucynów, koncercie na Błoniach z okazji „Nocy Kupały”. Wystąpił też na koncercie z repertuarem piosenek lwowskich dla przedsiębiorców i bankowców w hotelu „Stal”, oraz na scenie przed kościołem Św. Floriana na pikniku organizowanym na rzecz osób niepełnosprawnych. Brał również udział dokonując muzycznej oprawy na zaproszenie Starosty w Dożynkach Powiatowych oraz innych imprezach organizowanych na terenie miasta Stalowa Wola. W sierpniu 2010 uczestniczył po raz trzeci z repertuarem ludowym w festiwalu „Balkan Folk Fest” w Kiten w Bułgarii.

Koncertował również na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Polonez” w Vancouver w Kanadzie, biorąc udział w koncercie jubileuszowym 20-lecia Zespołu. Wystąpił również na międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Portland w USA, przyjęty z wielkim aplauzem.

11 listopada 2010 Chór Lasowiacy na scenie MDK w 92 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaprezentował spektakl „Syrenka i Lew”, opracowany przez Bartosza Kanacha w repertuarze piosenek warszawskich i lwowskich. Występ ten przyjęty został przez licznie zgromadzoną publiczność owacjami na stojąco.

Oficjalna strona chóru “Lasowiacy”
www.chorlasowiacy.plchor lasowiacy - koledowanie styczen 2014 02

11233414_518688838306941_8710217636914775776_oMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha