Chór „Lasowiacy”

Chór „Lasowiacy” od 2002 występuje jako samodzielny zespół. Bezpośrednio wywodzi się z tworzonego od połowy lat 50. Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, posiada jednak dłuższą historię. Jego początek datuje się na listopad 1939 roku, a wyrósł z potrzeby wspólnego śpiewania. Jeszcze w okresie niemieckiej okupacji poprowadził go dyrygent Marian Bienias, który w 1942 roku z Krakowa przyjechał najpierw do Niska, a następnie do Stalowej Woli. Wśród 16 śpiewaków z początkowego okresu znalazł się m.in. Aleksander Wierzchowski, pierwszy kierownik domu kultury w Stalowej Woli. Zaczęło się od prób w mieszkaniach prywatnych, co wymagało odwagi w wojennej rzeczywistości, a były jeszcze koncerty. Chórzysta Marian Bereżko wspominał: „Początki były trudne.(…) Kierownik zespołu prof. Marian Bienias miał kłopot z doborem repertuaru. Jedynym miejscem, gdzie mogła swobodnie płynąć pieśń w języku polskim – był kościół. Dlatego też nasz program, w którym występowaliśmy nie tylko zresztą w Stalowej Woli, ale w Rozwadowie, Leżajsku, Sandomierzu, Przemyślu i Jarosławiu, składał się przeważnie z  pieśni kościelnych i kolęd. Ale obok tych, śpiewaliśmy pieśni naszych narodowych kompozytorów”. Jak można przeczytać w publikacji przygotowanej na 5 lecie ZDK, „Mały chór męski rozrósł się po wojnie w duży chór mieszany, który po latach wytężonej pracy osiągnął wysoki poziom artystyczny i szereg sukcesów”. Wspomnienie to dotyczy Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki, na kanwie którego w 1956 roku powstał chór ZPiT „Lasowiacy”. W początkowym okresie Chór, któremu patronował Moniuszko liczył około 100 osób i już wtedy dał się poznać szerokiej publiczności koncertując poza granicami województwa. Wraz z powołaniem Zespołu Pieśni Tańca „Lasowiacy” został włączony w jego strukturę, liczba chórzystów sprawiła, iż jeszcze w latach sześćdziesiątych Chór funkcjonował w dwóch liniach repertuarowych. Ostatecznie profil wokalny przez lata pracy kształtowali śpiewacy pod kierownictwem i dyrygenturą Alojzego Szopy. Przez ponad 50 lat Chór wielokrotnie koncertował, propagując wiedzę o mieście i regionie w kraju i za granicą.

W latach 2000- 2016 Chór prowadził dyrygent Piotr Szpara, który utworzył samodzielny zespół. W ostatnich dekadach działalności Chór „Lasowiacy” rozszerzył swój profil repertuarowy. Śpiewacy i soliści z powodzeniem wykonują arie operetkowe, pieśni sakralne, ludowe, narodowe i biesiadne. W 2009 roku chórzyści założyli stowarzyszenie, nadal intensywnie prezentując szeroki repertuar, biorąc udział w wielu uroczystościach i koncertach, wielokrotnie tworząc oprawę muzyczną mszy świętych w kościołach. Wielkim wyróżnieniem dla Chóru „Lasowiacy” było koncertowanie na przejściu granicznym ze Słowacją z okazji wejścia Polski do Grupy Schengen. Uznanie zdobył spektakl słowno-muzyczny opracowany i wyreżyserowany przez Piotra Szparę „Wielka sława to żart”, wprowadzający widzów w świat operetki. W sierpniu 2010 roku Chór uczestniczył po raz trzeci z repertuarem ludowym w festiwalu „Balkan Folk Fest” w Kiten w Bułgarii. Koncertował również na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Polonez” w Vancouver w Kanadzie oraz podczas Festiwalu Folkloru w Portland w USA. 11 listopada 2010 roku Chór „Lasowiacy” na scenie MDK, w 92. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaprezentował spektakl „Syrenka i Lew”, opracowany przez Bartosza Kanacha. W repertuarze znalazły się piosenki warszawskie i lwowskie.

Dzięki współpracy z Edwardem Horoszko, kolejnym dyrygentem, Chór rozpoczął występy z Nadsańską Orkiestrą Kameralną oraz grupą wokalną Pałacyk Michla. W maju 2018 r. zespoły przebywały w Chicago na zaproszenie Związku Klubów Polskich. Wzięły udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja oraz koncertowały dla Polonii Amerykańskiej.

Od 2022 roku Chór „Lasowiacy” prowadzi Kateryna Serediuk.chor lasowiacy - koledowanie styczen 2014 02

11233414_518688838306941_8710217636914775776_oMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha