ZPiT „Mali Lasowiacy”

10 lat po utworzeniu ZPiT „Lasowiacy” w Zakładowym Domu Kultury zapadła decyzja… o rozszerzeniu repertuaru, rozśpiewaniu dzieci i przekształceniu grup tanecznych w dziecięcy folklorystyczny zespół pieśni i tańca o profilu takim, jak zespół dorosły, stąd nazwa „Mali Lasowiacy”. Tak wspominał Błażej Rosołowski, który jako akompaniator współpracował z inicjatorką utworzenia grupy Aliną Wawrzyniak – Wołczko, tancerką i choreografem. Był to rok 1966, ale zajęcia taneczne z najmłodszymi odbywały się w ZDK od roku 1954. W maju 1971 roku „Mali Lasowiacy” wystąpili z koncertem na żywo przed kamerami TV Kraków w programie dla Interwizji. Wkrótce też zaprezentowali się po raz pierwszy poza granicami kraju. W latach 70. z zespołem współpracowali m.in. Ignacy Wachowiak i Antoni Wołczko, wtedy też wykształcił się system edukacji. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poznawały piękno ludowych melodii i tańca ludowego, przygotowując się do uroczystego pasowania na „Lasowiaka”. Z czasem zapewniali pokoleniową ciągłość reprezentacyjnego składu.

W kolejnych latach zespół prowadzili: Elżbieta Stec(1982-1996) i Marek Zaremba(1997-2020), któremu w latach 2002-2007asystowała Ewa Strusińska. Korepetytorami muzycznymi byli: Ewa Woynarowska, Marian Radzikowski, Ryszard Marchewka.

Od 2020 roku Zespołem Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy” kieruje Magdalena Sikora- Bucior, która rozbudowuje kompozycję tańców lasowiackich. Zespól pracuje w dwóch grupach wiekowych: 6-8 i 9-15 lat. W repertuarze posiada zarówno tańce regionalne jak i narodowe. Z „Małymi Lasowiakami” współpracuje także drugi instruktor tańca Sebastian Rząd oraz akompaniatorzy Szymon Haczyk i Bartosz Kanach. Ponadto Magdalena Sikora- Bucior i Sebastian Rząd pracują z indywidualnymi parami nad tańcami narodowymi w formie towarzyskiej, przygotowując ich do startów w turniejach i Mistrzostwach Polski.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha