Kapela ZPiT „Lasowiacy”

Pierwszemu zespołowi tanecznemu ZDK w latach 1952-56 towarzyszył jeden akompaniator, który grał na pianinie lub akordeonie. W roku 1956 w skład nowo utworzonego zespołu pieśni i tańca weszła, obok chóru, działająca w domu kultury orkiestra o charakterze odeonu. W latach 60. orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej nagrała muzykę do stalowowolskiego programu baletowego „Lasowiaków”, na występach odtwarzano ją z taśmy magnetofonowej. W późniejszym czasie z „Lasowiakami” występowała orkiestra, składająca się z muzyków ze Stalowej Woli i z Filharmonii Rzeszowskiej, co było sporym utrudnieniem w przygotowaniu koncertów. Natomiast skład ograniczony do stalowowolskich członków zespołu zakreślał inne muzyczne możliwości repertuarowe. W 1983 roku podczas wyjazdu do Dijon (Francja) zespołowi towarzyszyła zaledwie trzyosobowa kapela w składzie: Alojzy Szopa (akordeon), Jan Mróz (kontrabas), Romuald Pająk (bęben). Od tej pory zaczęło się budowanie nowego, nielicznego składu kapeli, w stylu typowo folklorystycznym. Blisko 30 lat stroną muzyczną „Lasowiaków” zajmował się Alojzy Szopa, pracujący zarówno z chórem, jak i z zespołem muzycznym. Od początku lat 90. pracę z kapelą „Lasowiaków” podjął Mieczysław Paruch, który po wyjeździe Alojzego Szopy ze Stalowej Woli w 2001 r. objął kierownictwo tego zespołu muzycznego. Na co dzień, podczas prób, z tancerzami pracował korepetytor grup baletowych Ryszard Marchewka, związany z Lasowiakami od 1988 r. W 2022 roku Mieczysław Paruch przeszedł na emeryturę, ale nadal współpracuje z zespołem, który pozostając wiernym swojemu repertuarowi, przemianował się na Kapelę Lasowiacką Mieczysława Parucha.

Obecny skład Kapeli współtworzą: Joanna Orenkiewicz, Wiesław Gołąbek – skrzypce, Janusz Hadała, Tadusz Szubartowski – klarnet, Radosław Paluch, Marcel Kogut – trąbka, Piotr Szafraniec – akordeon, Tadeusz Kara – kontrabas, Paweł Różański, Jakub Szwajkowski – perkusja, Karolina Nowak, Adriana Maziarz, Mikołaj Gargała – soliści, Mieczysław Paruch – kierownik.

14324574_649545025221321_390524556644451756_o

Mieczysław Paruch, ur. w Łazowie w 1951, muzyk-instrumentalista, pedagog muzyczny, twórca opracowań, kierownik kapeli ludowej i kapelmistrz orkiestr dętych w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. W Zespole Szkół Zawodowych Huty Stalowa Wola stworzył pierwszą szkolną orkiestrę dętą. W 1979 roku został kapelmistrzem Zakładowej Orkiestry Dętej HSW Stalowa Wola, a w 1985 roku wspólnie ze Stanisławem Steczkowskim założył w Miejskim Domu Kultury Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Realizował też swój autorski projekt w porozumieniu z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1. Od początku lat 90. pracuje z kapelą Zespołu Pieśni i „Tańca Lasowiacy”.  Mieczysław Paruch nie tylko prowadzi kapelę i gra na instrumentach dętych, ale również tworzy dla niej opracowania utworów ludowych.

12466319_539369399572218_5235296437638535245_o