ZPiT „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka

Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” powstał w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli w 1956 roku z istniejących już wcześniej samodzielnych grup artystycznych: wokalnej, tanecznej i instrumentalnej. Członkowie grupy tanecznej wywodzili się z folklorystycznego zespołu tanecznego, który założył i prowadził Lesław Rzucidło, a za akompaniament był odpowiedzialny Marian Pysznik. Grupę wokalną stanowili chórzyści wywodzący się z chóru mieszanego, dyrygowanego przez Mariana Bieniasa. Muzykami grupy instrumentalnej zostali członkowie Zakładowej Orkiestry Dętej. Wspólny występ odbył się w trakcie akademii pierwszomajowej 30.04.1956 roku w Zakładowym Domu Kultury, gdzie wykonano mazura ze „Strasznego Dworu” na 12 par,  a ukoronowaniem  zespolenia  grup  był  premierowy  występ  Zespołu  Pieśni i Tańca „Lasowiacy” dla publiczności.

Nazwa Zespołu „Lasowiacy” wiąże się z mało znanym regionem etnograficznym, zamieszkiwanym przez puszczańskich chłopów, zwanych od słowa las – „Lasowiakami”, obejmującym tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Zasadniczym celem Zespołu jest ratowanie od zapomnienia ludowych pieśni i tańców regionu lasowiackiego, tworząc w artystycznym opracowaniu suitę lasowiacką i suitę grębowską, które pozwalają piękne lasowiackie pieśni i tańce zachować dla współczesnych miłośników folkloru. Z biegiem lat w repertuarze Zespołu znalazły się również pieśni i tańce innych regionów: Podhala, Krakowskiego, Lubelskiego, Śląskiego, Mazowsza, Łowickiego, Sądeckiego, Sandomierskiego. Opracowań muzycznych i choreografii dokonali Marian Bienias, Tadeusz Chachaj, Alojzy Szopa, Mieczysław Krzyński, Janusz Mejza, Błażej Rosołowski, Jerzy Dynia, Marek Zaremba, Antoni Wołczko, Wiesława Hazuka, Alicja Haszczak.
W programie Zespołu znajduje się wiele pozycji tematycznych, współczesnych w treści i formie, które muzyką, pieśnią i tańcem wiążą dawność z teraźniejszością, przeszłość z nowym życiem i obyczajem, który przyniósł do serca Sandomierskiej Puszczy nowoczesny przemysł. Z dawnej Puszczy Sandomierskiej pozostało już niewiele, ale szum jej drzew pozostał i utrwalił się w lasowiackich tańcach i pieśniach wykonywanych przez Zespól Pieśni i Tańca „Lasowiacy” w salach koncertowych wielu miast w kraju, estradach wsi, osiedli i daleko poza granicami państwa.
Od 19.02.2002 roku zespół przyjął imię Ignacego Wachowiaka – znanego choreografa i współorganizatora zespołów folklorystycznych, a także długoletniego choreografa samego zespołu „Lasowiacy”. Jego poprzednikami byli: Aleksander Dymiński, Wanda Kaniorowa, Emilia Drabik i Edward Odrobny. Po owocnej współpracy z Ignacym Wachowiakiem w latach 1964 – 1976 zespół poprowadzili: Antoni Wołczko i Marek Zaremba, który od 1981 do 2022 roku przeszedł drogę asystenta choreografa, choreografa, reżysera i kierownika artystycznego zespołu.

Od 2022 roku kierownikiem ZPiT „Lasowiacy” jest Magdalena Sikora – Bucior. Współpracę podjęli także: drugi instruktor tańca Sebastian Rząd oraz akompaniator Szymon Haczyk. Zespół współtworzą także chór i kapela ludowa. Ich kierownikiem jest Edward Horoszko.Lasowiackie życzenia na Dzień Kobiet (marzec 2018) – egzamin przed Komisją CIOFFJubileusz 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego 

JUBILEUSZ 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy im. Ignacego Wachowiaka, 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Mali Lasowiacy, 40-lecia pracy artystycznej Marka Zaremby

 

 Miejskie Powitanie Wakacji 2017


Lasowiackie Kolędowanie


“Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” – Koncert patriotyczny/ 10 listopada

 

 


 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha