O teatrze “OKNA”

Teatr Okna, przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, założony przez stalowowolskiego teatrologa Marka Konrada Woynarowskiego.

W 1982 roku Marek Woynarowski założył Teatr Dzieci “Srebrzynek”, którego był reżyserem i opiekunem, a współtwórcami byli dzieci i młodzież. Wystawiane spektakle były laureatami Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych w Rzeszowie (1983, 1984, 1988, 1989). Najważniejsze dokonania to widowiska: “Fikander”, oraz “Malowana Królowa”, i “Błyszczący Kulczyk” za które przyznano pierwszą nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Rzeszowie.

W 1990 roku z wychowanków tego teatru oraz uczestników corocznie prowadzonych warsztatów integracyjno-teatralnych stworzył młodzieżowy teatr “Okna”. Teatr ten przez kilka sezonów występował pod różnymi nazwami: “Grupa Bananowy Demaskator”, “Grupa Wątpię”, “Grubppa Kontakt Niemożliwy”. W spektaklach jako aktorzy grali uczniowie szkół średnich Stalowej Woli. Przez lata istnienia teatr przeszedł sporą ewolucję. Początkowo gra odbywała się bez słów bazując na ruchu, dźwięku i obrazie. Później doszła dramaturgia i słowa, a następnie warstwa muzyczna i musicalowa.

Teatr wystawił wiele spektakli, m. in.:
– “Jasny pokój dziecięcy” według Iredyńskiego;
– “Letni dzień” Mrożka;
– “Idiotę” według Pawłowej, z którym podróżował po Polsce;
– “PTAM”
– “Mówicie do ściany” (IV 1994) – obraz sceniczny mówiący o procesach degradacyjnych współczesnego człowieka, prezentowany w kraju i za granicą, m. in. w Łodzi, Krakowie czy Jeleniej Górze – został zaproszony jako jedyny teatr amatorski na XXII Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Był to spektakl integrujący poprzez wspólne działanie młodzież z różnych grup artystycznych MDK. Spektakl ten grano w języku słowackim, dwukrotnie w Kromerizu;
– “Zmiękczanie cegły” według J. Cortazara;
– “Peepshow” według G. Tabori;
– “Buszujący w zbożu”;
– “Ławeczka”;
– “TON KUNST”;
– “Leśny festiwal” (1998);
– “Twoja śmierć, mój proces” według N. Cave’a – (2002) 20 lecie teatru;
– “Czarne perfumy, tuzin kart” (2004);
– “Hotel Palace II” (2008).

Twórcy teatru “Okna” to od wielu lat organizatorzy ważnych imprez kulturalnych w Stalowej Woli i regionie, m. in. “Dni Wyobraźni” czy “Festiwali Wyobraźni z Teatrem Okna”.

 

Stalowka.NET – Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
http://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=68Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha