„Plastusiowy pamiętnik” na Dzień Dziecka

30 maja 2015
godz. 12.00 i 16.00

W sobotę, tuż przed Dniem Dziecka, Miejski Dom Kultury zaprasza na spektakl „Plastusiowy pamiętnik” przygotowany przez Teatr Nowy z Zabrza. „Plastusiowy pamiętnik” pierwszy raz ukazał się w „Płomyczku” dnia 2 września 1931 roku, a książka wydana została w 1936 i od tego czasu cieszy się niesłabnącą sympatią wśród dzieci.

Maria Kownacka, autorka przygód ludzika z plasteliny, tak wspominała okoliczności jego narodzin: „Było to bardzo dawno temu. Wasze mamusie nosiły wówczas jeszcze krótkie sukienki, a czesały się w warkoczyki z kokardkami albo obcinały włosy „na poleczkę”. Redaktorka „Płomyczka” umyśliła sobie wtedy, żebym koniecznie pisała opowiadanie o szkole, które ciągnęłoby się w pisemku przez cały rok, a bohaterem opowiadania miał być taki ludzik z drzewa czy też z gałganków. A ja wcale nie miałam ochoty o tym pisać! Co tu począć? Od czego jednak człowiek ma przyjaciół?!… Miałam taką siedmioletnią przyjaciółkę, Krysię. Nieraz naradzałyśmy się z Krysią, o czym by tu ciekawym do „Płomyczka” napisać. Myślę więc sobie: „Pójdę do Krysi, ona na pewno poradzi!” W dwa dni potem do moich drzwi — ktoś gwałtownie zakołotał. Biegnę co tchu otworzyć — we drzwiach stoi Krysia. Oczy jej płoną, spod beretu wygląda wiecheć czupryny, tornister przerzucony przez jedno ramię.

– Już mam!… Już wiem!… – krzyczy od progu.

I Krysia zdziera z pleców tornister, z tornistra wyjmuje piórnik, a z piórnika, moi kochani! – tyciusieńkiego ludzika jak ziarnko fasoli, z perkatym nochalkiem i odstającymi uszami. Stawia go sobie na dłoni i woła:

– Widzisz!… Teraz rozumiesz, z czego „on” będzie?!…

Kiwnęłam głową w zachwycie.

– Rozumiem. Z plasteliny!…

– A na imię będzie miał Plastuś!

Odtąd Plastuś stał na moim stole, a pamiętnik jego pisał się tak łatwo, jakby naprawdę on sam opowiadał w nim swoje przygody. Od tego czasu minęło wiele lat…”.

W marcu 2015 „Plastusiowy pamiętnik” Teatru Nowego z Zabrza został uznany przez publiczność za najlepsze przedstawienie Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Krakowie.
„Plastusiowy pamiętnik”
familijny spektakl Teatru Nowego w Zabrzu

bilet: 12 zł
bilet rodzinny: 35 zł (maksymalnie dla 4 osób)

 

Plastusiowy pamiętnik - plakatMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha