Spektakl plenerowy – „Ballada o Janie Wnęku”

5 lipca 2015 / godz. 18.00
warsztaty szczudlarskie
godz. 21.00
„Ballada o Janie Wnęku” spektakl plenerowy
Plac Piłsudskiego przed MDK

W niedzielę, 5 lipca, pełną parą rusza „Humanofon”, czyli letnie warsztaty dla dzieci i młodzieży realizowane w ramach programu „Lato w teatrze”. Tego dnia, wieczorem zapraszamy przed MDK na wielkie otwarcie projektu spektaklem plenerowym Teatru Gry i Ludzie pt. „Ballada o Janie Wnęku”. To nocne widowisko dla widza w każdym wieku wprowadzi nas w przestrzeń, w której marzenia stają się rzeczywistością.

A przed spektaklem, już od godziny 18.00, wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w przygotowanej przez aktorów szkółce szczudlarskiej.

Scenariusz spektaklu powstał z inspiracji wydarzeniami jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w Galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk – cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj „lotni”, na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk
i przerażenie. W roku 1869 w trakcie pokazu doszło do wypadku. Obrażenia jakie w nim odniósł Jan Wnęk spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia.

Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb i legenda. Współcześni zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku.

Przedstawienie przypomina tę zapomnianą nieco, pełną niejasności i tajemnic historię. Nie koncentruje się jednak na szczegółach i faktach, lecz pokazuje fenomen jednostki przekraczającej własną kondycję, która wyrasta ponad społeczność i w jakimś sensie odmienia ją.


Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


+main

1.it_logo_na plakaty

e-teatr_temp

https://www.facebook.com/instytutteatralnyMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha