Na Politechnice Dziecięcej inspirują nauką

Po raz czwarty w darmowych zajęciach popularnonaukowych Filii Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli będzie uczestniczyć 200 małych studentów z powiatu stalowowolskiego. Rejestracja na zajęcia Filii w Stalowej Woli odbyła się w lutym i zgłosiło się na nią 424 chętnych. Spośród nich wyłoniono 200 dzieci, które 4 marca, kiedy to odbyły się pierwsze zajęcia, otrzymały indeksy. W semestrze letnim po raz kolejny oprócz wykładów będą odbywać się zajęcia laboratoryjne.

Semestr letni 2017 Filii Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli zaingerował wykład „Serce- jak to działa” prowadzony przez dr Iwonę Nowak. Studenci nie tylko dowiedzieli się jak zbudowane jest i jak działa serce, ale także co z wspólnego ma z tym prąd elektryczny. Jak zawsze dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach i zadawały wiele zaskakujących pytań.

Na kolejnych zajęciach w semestrze pt. „Pamięć doskonała” dzieci dowiedzą się i przećwiczą techniki pamięciowe wspólnie z trenerkami Magdaleną Popek i Joanna Kotek. Na wykładzie „Czy sterownik steruje, a falownik faluje?” dowiedzą czym są te zagadkowe urządzenia i jak działają. Prowadząca Natalia Rusin-Zielińska, przybliży także przyszłym naukowcom zagadnienie automatyki przemysłowej. Na zakończenie semestru studenci Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli wspólnie z popularyzatorem i pasjonatem astronomii z Kalisza Radosławem Piorem  wsłuchają się w dźwięki Kosmosu, przybliżą do gwiazd, by wreszcie wybuchowo wylądować.

W obecnym semestrze, podobnie jak w poprzednim, odbędą się laboratoria, które tym razem zostaną zorganizowane przy współpracy z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli. W laboratoriach udział weźmie 30 dzieci, wyłonionych spośród chętnych studentów, na podstawie testu wiedzy, który odbył się podczas pierwszego wykładu w tym semestrze. Tematyka laboratoriów będzie obejmować zagadnienia techniczne, powiązane z kształceniem przedmiotów zawodowych.

Zajęcia w Stalowej Woli realizowane są od października 2015 roku, dzięki finansowaniu Partnerów Strategicznych projektu, którymi są Miasto Stalowa Wola oraz Powiat Stalowowolski, w tym pięć gmin: Zaklików, Pysznica, Bojanów, Radomyśl nad Sanem oraz Zaleszany. Partnerem strategicznym filii jest również Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Organizację zajęć wspiera także Wydział Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

 Jak mówi dyrektor stalowowolskiego MDK Marek Gruchota nie tylko władze, ale i mieszkańcy miasta i powiatu dostrzegają potrzebę inspirowania swoich dzieci do odkrywania świata nauki. „Projekt Politechniki Dziecięcej rusza w Stalowej Woli po raz czwarty i już na stałe wpisał się w życie naszego miasta. W tym semestrze liczba chętnych po raz kolejny przekracza ponad dwukrotnie liczbę miejsc, co w naszym przekonaniu potwierdza, że ich organizacja ma sens. Dzieci z regionu mają szansę rozwijać się nie tylko artystycznie, ale także w kierunku przedmiotów ścisłych, a rodzice chętnie korzystają z takiej możliwości.”

Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba wierzy, że dzięki owocnej współpracy z Partnerami projektu, Filia Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli będzie się stale rozwijać: „Widzimy, ze zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i są bardzo pozytywnie przyjmowane, jednak nie osiadamy na laurach i stale poszukujemy nowych możliwości rozwoju naszych działań w Stalowej Woli. Chcemy postawić przede wszystkim na zajęcia laboratoryjne, które w tym semestrze realizujemy przy współpracy z miejscowym Centrum Edukacji Zawodowej. Obecnie zajęcia będą odbywać się w dwóch grupach laboratoryjnych, a więc dla 30 uczestników, którzy najlepiej napisali test. Jednak mam nadzieję, że w przyszłości w tej dodatkowej formie zajęć będą mogli uczestniczyć wszyscy mali studenci z Filii w Stalowej Woli.”

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli w zajęciach udział wzięło ponad 600 uczestników. Zajęcia odbywają się również Rzeszowie, w Ustrzykach Dolnych, Mielcu oraz Dębicy. Łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników przekroczyła już liczbę 11 tysięcy. Także w Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, czy pneumatyki. Poza regularnymi zajęciami Politechniki Dziecięcej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 6 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez Fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której kolejna edycja już w tym roku.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha