Seniorzy wraz z wnukami na wielobarwnym pokazie motyli

25 kwietnia gościliśmy w Muzeum Regionalnym, gdzie oglądaliśmy imponującą wystawę przyrodniczą. Na ciekawej prezentacji poznaliśmy wielobarwny i tajemniczy świat motyli ze wszystkich zakątków ziemi. Pan Marek Wiatrowicz, w ciekawy sposób, przybliżył seniorom i kilku obecnym maluchom, obok tych niezwykłych owadów, również bogactwo towarzyszącej im fauny z poszczególnych stref klimatycznych, tym bardziej interesującej, że są to najczęściej zwierzęta endemiczne, charakterystyczne dla wybranego obszaru. Podziwialiśmy kolorowe ptaki, egzotyczne zwierzęta z Afryki, Ameryki Południowej, Australii, Azji i Oceanii, jak również  zwierzęta chronione i pożyteczne z naszej strefy klimatycznej (zwierzęta żyjące np. w Puszczy Sandomierskiej). Spotkaliśmy się z nimi oko w oko, a przy okazji byliśmy pod wrażeniem bogatej wiedzy przyrodniczej obecnych na tej „lekcji” przedszkolaków. Naszą uwagę przyciągały gabloty z rekordzistami wśród motyli: z największą powierzchnią skrzydeł, a także najmniejszego motyla o mikroskopijnej wielkości. Była też kolekcja motyli nocnych z rodziny Pawicowate, które też imponują swoimi rozmiarami. Uzupełnieniem barwnych gablot z motylami są zaaranżowane woliery z żywymi okazami motyli egzotycznych i ich roślinnością. Tam poznaliśmy poszczególne fazy rozwoju tych nadzwyczaj pięknych owadów, ich długość życia… Motyle i ptaki mają w sobie wiele piękna, są dekoracyjne, wielobarwne, tworzą fantastyczne zestawy, zachwycają kolorami, kształtem i wielkością.

Eksponowana kolekcja należy do zbiorów Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie i do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie w Janowie Lubelskim.