Ruszył piaty semestr zajęć w Filii Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli

14 października zainaugurowano piąty semestr zajęć w stalowowolskiej Filii Politechniki Dziecięcej. W zajęciach popularnonaukowych po raz kolejny będzie uczestniczyć niemal 200 dzieci z miasta oraz gmin powiatu stalowowolskiego. Ponownie oprócz wykładów, będą odbywać się również zajęcia laboratoryjne.

Semestr zimowy 2017/2018 Filii Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli rozpoczął wykład „Czy zmysły można oszukać?” prowadzony przez dr hab. inż. Tomasza Więcka oraz mgr inż. Magdalenę Zagrobelną z Politechniki Rzeszowskiej. Na wykładzie nie brakowało zaskakujących eksperymentów dotyczących naszego postrzegania otaczającego świata. Studenci sprawdzili m.in. czy ręka jest szybsza od oka, jak można się przyzwyczaić do niskiej temperatury i jak zmysły ze sobą współpracują. Prowadzący udowodnili przy pomocy prostych doświadczeń naukowych, że nauką możemy bawić się także w domu, wykorzystując np. produkty dostępne w każdej kuchni.

W ciągu tego semestru od października do lutego odbędzie się pięć wykładów, po jednym w miesiącu. Na kolejnych spotkaniach studenci będą mogli dowiedzieć się mi.in. „Jak samolot nauczył się latać?” oraz  „Jak poznać czy ktoś mówi prawdę?”. Na zajęciach „Pokaż kotku co masz w środku” będą zastanawiać się czy w przyrodzie istnieją zwierzęta które są przezroczyste i czy możliwe jest, aby niektóre narządy stały się transparentne. Ponadto mali studenci zobaczą na czym polega optyczne oczyszczanie tkanek czyli technologia, która pierwszy raz, poza laboratorium zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności. Semestr zakończą zajęcia „Niech zabrzmi muzyka”, podczas których uczestnicy wspólnie z prowadzącymi stworzą prawdziwą naukową orkiestrę.

Podobnie jak w poprzednim semestrze oprócz wykładów odbywać się będą się laboratoria, które organizowane są przy współpracy z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli. Na laboratoria będą mogli zapisać się wszyscy chętni studenci zimowego semestru Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli. Tematyka laboratoriów będzie obejmować zagadnienia techniczne, powiązane z kształceniem przedmiotów zawodowych. Jak mówi dyrektor Fundacji Łukasz Szuba takie dodatkowe zajęcia odbywać się będą także w innych filiach: „Cieszymy się, że w końcu, nie tylko tu w Stalowej Woli, ale także w pozostałych naszych filiach, tj. w Mielcu, Ustrzykach Dolnych oraz Dębicy, udaje nam się zorganizować dodatkową formę zajęć dla wszystkich chętnych studentów Politechniki Dziecięcej. Mamy nadzieję, że z semestru na semestr przy wsparciu naszych Partnerów będziemy to kontynuować i rozwijać o nowe ciekawe tematy”.

Korzyści z takiej dodatkowej formy zajęć podkreśla Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli „Pracujemy nad tym, by studenci Politechniki Dziecięcej mieli możliwość poznania nie tylko teorii, ale również laboratoriów, warsztatów, hal fabrycznych. Stąd nasza współpraca z Centrum Edukacji Zawodowej, zakładami pracy w Stalowej Woli. Staramy się, by rozbudzić ciekawość najmłodszych studentów względem techniki, inżynierii w jak najszerszym kontekście.”.

Zajęcia Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli realizowane są od października 2015 roku, dzięki finansowaniu Partnerów Strategicznych projektu, którymi są Miasto Stalowa Wola oraz Powiat Stalowowolski, w tym pięć gmin: Zaklików, Pysznica, Bojanów, Radomyśl nad Sanem oraz Zaleszany. Partnerem strategicznym filii jest również Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Organizację zajęć wspiera także Wydział Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli w zajęciach udział wzięło ponad 800 uczestników. Zajęcia odbywają się również Rzeszowie, w Ustrzykach Dolnych, Mielcu oraz Dębicy. Łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników przekroczyła już liczbę 12,5 tysiąca. Także w Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, czy pneumatyki. Poza regularnymi zajęciami Politechniki Dziecięcej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 6 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez Fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której kolejna edycja obyła się we wrześniu br.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha