Edukacja muzealna

Początkiem grudnia studenci i sympatycy UTW odwiedzili Muzeum Regionalne i spotkali się na ekspozycji „WYSPIAŃSKI” z panem Markiem Wiatrowiczem. Nasz przewodnik, jak zwykle, w ciekawy i interesujący sposób przybliżył nam wszechstronną działalność Stanisława Wyspiańskiego.

Prezentowana ekspozycja została zbudowana wokół najważniejszych motywów w twórczości tego wszechstronnie utalentowanego artysty, który odegrał wyjątkową rolę w kształtowaniu naszej świadomości narodowej. Wyspiański – uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych – już za życia zyskał sławę „człowieka renesansu”. To niepokorny geniusz, oryginalny malarz, rysownik, rzeźbiarz, witrażysta, dramatopisarz, poeta, inscenizator, twórca nowoczesnego teatru polskiego, kostiumolog, typograf, współtwórca fenomenu Młodej Polski. Był wizjonerem, mistrzem wyprzedzającym swą epokę.

„Podróżowaliśmy”, bo podróże kształcą (jak mówi polskie powiedzenie) w 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, śladami totalnego artysty, od dzieciństwa w świecie końca XIX wieku poprzez meandry jego artystycznej drogi, nowatorstwo myśli i form artystycznego wyrazu, a także stosowane techniki malarskie, poznaliśmy inspiracje i związki z mitologią, religią i historią Polski w literackiej i malarskiej twórczości na progu XX wieku, w przededniu odzyskania niepodległości. Jego pogrzeb, w Krakowie w 1907 roku, stał się manifestacją narodową, a jego dramaty (Wesele, Noc listopadowa) cały czas kształtują naszą świadomość narodową.

Wystawę zamyka przestrzeń dedykowana twórczości teatralnej malarza w interpretacji Andrzeja Wajdy.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha