Zdarzenia Teatralne po raz dziesiąty!

23 - 25 marca 2018
Miejski Dom Kultury
Spółdzielczy Dom Kultury

Poszukiwania pomysłu na lokalne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru sprawiły, że jako ich rezultat pojawiły się w Stalowej Woli Zdarzenia Teatralne. Organizatorzy, czyli Miejski Dom Kultury i Spółdzielczy Dom Kultury, budując program Zdarzeń Teatralnych udowadniają, że teatr u nas mieszka, a nie tylko bywa.

To co wydarzy się podczas tegorocznych Zdarzeń Teatralnych jest kwintesencją dziesięcioletnich doświadczeń. Tradycyjnie zobaczymy spektakle stalowowolskich teatrów, ale wystąpią również zaproszeni goście. O ich wyborze decyduje co roku jury Biesiady Teatralnej w Horyńcu – jednego z najważniejszych festiwali dla teatrów amatorskich w Polsce. Do Stalowej Woli zapraszani są laureaci tego festiwalu.

X Zdarzenia Teatralne są wizytówką naszego, lokalnego środowiska teatralnego oraz spojrzeniem w witrynę prezentującą najciekawsze zjawiska na polskiej scenie amatorskiej.

Zapraszamy!

23 marca (piątek)

godz. 17.00
„Chłopcy”, S. Grochowiak, Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (MDK)
sala widowiskowa MDK

„Chłopcy” to najsłynniejsza i najczęściej wystawiana sztuka Stanisława Grochowiaka. Jej bohaterami są staruszkowie z domu starców; schorowani, samotni i traktowani przez opresyjne społeczeństwo jak dzieci. Jednak oni mają w sobie dużo żywotności i próbują przekuć swoją słabość w siłę. Stają się anarchicznymi „chłopcami”, którzy w karnawałowym żywiole zabawy wywracają na opak porządek rzeczywistości.

wyst.: L. Baran , M. Grudzień, E. Kotłowski, E. Krukowska, M. Łojek, A. Płecha, E. Pikus, M. Pomykała, A. Sudoł, L. Wojciak, reż. A. Adamska, M. Szukała

godz. 18.00
„Piaskownica”, M. Walczak, Teatr Blagier (SDK)
sala kameralna MDK

Opowieść na dwa głosy o tym jak trudno porozumieć się z drugim człowiekiem. Refleksja o rozmijających się oczekiwaniach dwojga ludzi, dojrzewaniu do relacji, inicjacji w dorosłość. O trudzie odkrywania miłości.

wyst.: B. Kotwica, A. Janiec , reż. M. Bembenek – PREMIERA

godz. 19.30
„Homosovieticus czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”, M. Zaszczenko, Teatr Wojtka Kowalskiego (Częstochowa)
sala widowiskowa MDK *

Monodram skonstruowany na bazie twórczości Michaiła Zoszczenki – wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Dodatkowego klimatu tej inscenizacji dodają piosenki przy akompaniamencie akordeonu. Premiera spektaklu grudzień 2017

wyst., reż. W. Kowalski24 marca (sobota)

godz. 17.00
„Krzyk motyla”, Teatr Wyjście (SDK)
sala widowiskowa MDK

O zagubieniu w świecie dorosłych, o pytaniach, na które nie potrafimy udzielić odpowiedzi, lub takich, na które odpowiedzi boimy się usłyszeć, o sile jaką są młodzieńcze uczucia, o wchodzeniu w dorosłość ze świadomością dziecka i o dojrzewaniu do bycia dorosłym, o tym słyszymy podążając za bohaterami spektaklu “Krzyk Motyla”.

wyst.: D. Oryszczak, U. Pająk, A. Moskal, A. Juchno, J. Przybylska, G. Prokop, reż. K. Czubak – PREMIERA

godz. 18.00
„Obroty rzeczy” M. Białoszewski, Teatr Okna (MDK)
sala kameralna MDK

W sezonie 2017/2018 Teatr OKNA proponuje swoim miłośnikom spotkanie ze sztukami Mirona Białoszewskiego. Twórcy Teatru Osobnego, który zapoczątkował polską powojenną awangardę teatralną. „Obroty rzeczy” są czwartym programem Teatru Osobnego z 1959 roku. W sztukach: „Imiesłów”, „Pani Koch”, „Szury”, „Stworzenie świata” interesuje Białoszewskiego teatralizacja gramatyki języka, która odsłania przede wszystkim gramatykę egzystencji.

wyst.: W. Wermińska, K. Chudzik, J. Mazurczyk, reż. M. Woynarowski

godz. 19.30
„Jak zjadłem psa”, J. Griszkowiec, M. Załuska (Tarnobrzeg)
sala widowiskowa MDK*

Przejmująco gorzka opowieść młodego chłopaka, którego już nie ma! Którego zabrakło mentalnie, przy czym nikt jakoś tego nie zauważył. A zniszczony umysł i złamany charakter są efektem trzyletniej służby w radzieckiej flocie wojennej. Czy ktoś usłyszy jego rozpaczliwe wołanie o pomoc?

wyst.: M. Załuska, reż. M. Załuska, W. Gwoździowski25 marca (niedziela)

godz. 16.00
„na Twarz”, J. Tuwim, warsztaty teatralne UTW (MDK)
sala widowiskowa SDK

Próba zespołowego poszukiwania interpretacji wierszy Juliana Tuwima. Zapraszamy Widzów na wspólną wycieczkę w świat naszej wyobraźni.

wyst.: H. Czubak, J. Doroszewska, H. Drelich, M. Dzinrok, M. Jędrusik, D. Kazanecka, A. Kosior, M. Łojek, C. Pawłowska, E. Pikus, T. Ryszawa, T. Samela, E. Bigaj, G. Prokop, reż. G. Prokop

godz. 17.00
„Na pełnym morzu”, S. Mrożek, Teatr Blagier (SDK)
sala widowiskowa SDK

Historia 3 rozbitków na tratwie. Opowieść o starciu jednostki z większością, o wolności wyboru. Dyktaturę, anarchię traktujemy jako jednoznacznie złe, ale czy prawdziwa demokracja zawsze potrafi obronić jednostkę?

wyst.: L. Biel, A. Pawleniak, K. Rej, M. Krawiec, reż. M. Bembenek – PREMIERA

godz. 18.30
„Kroniki podwórkowe”, Teatr Przedmieście (Rzeszów)
sala kameralna MDK*

Spektakl jest próbą cofnięcia się do naszej dziecięcej niewinności, naszego podwórka i marzeń. Krajobraz dzieciństwa pełen jest nie tylko sielskich wspomnień, ale też bólu, niespełnienia i gorzkiego smaku porażki. W tle tej historii przewijają się burzliwe lata 80., czarno – białe fotografie, pochody pierwszomajowe i cień Czarnobyla. To czas przełomu, niewidzialnego zagrożenia, zmian społeczno – politycznych, budującego się nowego świata. Droga między szkołą, podwórkiem a kościołem to miejsce naszych najważniejszych odkryć, przeżyć, doświadczeń, które wpływają na późniejsze życie.

wyst.: A. Adamska, P. Sroka, M. Szukała, reż. A. Adamska

godz. 19.30
„Kolacja na cztery ręce”, P. Barz, Kompania Teatralna Mamro (Warszawa)
sala widowiskowa MDK*

Historia muzyczno-kulinarnej konfrontacji dwóch najwybitniejszych muzyków baroku: Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla w formie słodko-gorzko-kwaśnej komedii z dużą ilością alkoholu. Jednym zdaniem – komedia o sztuce życia w wielkim świecie i o życiu w świecie wielkiej sztuki.

wyst.: S. Budnicki, P. Mitrowski, T. Mitrowski, reż. G. Reszka

bilety: 10,-/15,-*Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha