„Straszny Dwór” w Stalowej Woli

22 kwietnia 2018
godz. 18.00
sala widowiskowa
wstęp wolny

Najpiękniejsze arie z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w przemyślany i ciekawy sposób połączone z utworami innych polskich kompozytorów i pieśniami patriotycznymi powstałymi na przestrzeni wieków. Taka uczta muzyczna czeka nas już w najbliższą niedzielę 22 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00. Tego dnia w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli odbędzie się koncert inscenizowany „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze”. Zainteresowanych na pewno nie przestraszy cena, bo na widowisko wstęp jest wolny.

„Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki to arcydzieło, najwspanialsza polska opera. Jej wartości muzyczne są niezaprzeczalne. Opera przywołuje ponadto staropolski obyczaj, uczy miłości i poświęcenia dla Ojczyzny. „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze” połączy najpiękniejsze arie z tej opery z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy wcielą się w postacie Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a w dynamiczną akcję sceniczną, zostaną wplecione pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i innych polskich mistrzów oraz pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków.

Formuła koncertu pozwoli na to, żeby widownia śpiewała razem z artystami. Sam tytuł przedstawienia nawiązuje do tradycji wspólnego śpiewania. Solistom towarzyszyć będzie chór i orkiestra kameralna pod opieką tenora Dariusza Stachury. Wykonawcy wystąpią w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, zostanie również przygotowana scenografia odwołująca się do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej.

Na bezpłatny koncert „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze” zapraszają: Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Miasta Stalowej Woli, Fundacja Dariusza Stachury „Canto pro Classica” i Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu koncertów na 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski organizowanego przez Fundację Dariusza Stachury „Canto pro Classica” przy wsparciu partnerów: Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego oraz Fundacji PKO Banku Polskiego. Celem cyklu jest kształtowanie postaw patriotycznych poprzez udostępnianie mieszkańcom kultury wysokiej, wyrabianie w społeczności potrzeby i chęci wspólnego świętowania.

www.stalowawola.pl/straszny-dwor-stalowej-woli-darmo/Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha