„Noc z Coolturką”, czyli święto debiutantów

11 stycznia 2019 / piątek
godz. 19.15
wstęp wolny

Fotograf Kamil „Żurek” Żurawski, uczestnicy Warsztatów Literackich „Wers” oraz Teatr Okna, malarz Adam Ujda, duet raperów ŁJK i GeneratorPe wypełnią kolejną „Noc z Coolturką”, na którą zapraszamy 11 stycznia do Miejskiego Domu Kultury.

Spotkanie z młodą sztuką otworzy wystawa fotografii Kamila „Żurka” Żurawskiego pt. „W kadrach Kamila Żurawskiego”, która ukaże różne prace – począwszy od portretu, detalu, po krajobraz. Podziwiać również będzie można fotografię taneczną. Kamil Żurawski przygodę z fotografią zaczął w 2015 roku. Swój pierwszy aparat kupił, by uwieczniać i promować taniec. Z czasem jego pasja mocno się rozwinęła. Zaczął fotografować krajobrazy napotykane w życiu codziennym, zabarwione światłem. Zdobywał informacje na temat warsztatu robienia zdjęć czytając książki światowej sławy fotografów. Zainwestował w profesjonalny sprzęt i stara się wciąż rozwijać swoje umiejętności.

Tego wieczoru w sali kameralnej w nietypowy sposób zostaną przedstawione wiersze uczestników Warsztatów Literackich „Wers” – Teatr Okna pod opieką Grzegorza Prokopa zaprezentuje utwory z almanachu „Po kamykach dorastania”. Warsztaty działają przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli od 2000 roku. Prowadzą je kierownik biblioteki głównej Joanna Rybak oraz polonistka Stanisława Bieńko-Stachyra. Do 2012 roku zajmowała się nimi również polonistka Anna Żywczyk. Inicjatywa ta została w 2003 roku uhonorowana Nagrodą Miasta Stalowa Wola „Gałązka Sosny” w kategorii upowszechniania literatury. Promowany almanach zawiera utwory 21 uczestników, którzy byli członkami „Wersu” w latach 2009-2018.

O 20.30 zaprosimy na wernisaż wystawy pt. „Inspiracje”. Swoje obrazy promował będzie młody 20-letni malarz Adam Ujda. Jest on miłośnikiem sztuki (zwłaszcza ludwisarskiej), muzyki, a także malarstwa, rzeźby i innych form wyrazu artystycznego. Uczestniczył w zajęciach plastycznych prowadzonych przez  Alicję Czajkowską-Chmielewską, a obecnie naukę malarstwa i rzeźby kontynuuje pod kierunkiem Agaty Magdziak. Wystawa prezentuje jego prace malarskie powstałe na przestrzeni ostatnich kilku lat. Obrazy zazwyczaj tworzy pod wpływem impulsu, z zamiarem ekspresji uczuć.

Wieczór zakończy koncert rapowy w wykonaniu duetu ŁJK i GeneratorPe (Mateusz Łojek i Damian Nowak). Przygotowanym materiałem zatytułowanym „Niepewne kroki” postarają się wyjść naprzeciw powszechnym stereotypom i udowodnić, że kultura hip hop, a zwłaszcza cechujący ją rap, nie jest wyłącznie dudniącym podkładem i krzyczącymi pod niego wulgaryzmy dzieciakami, ale również prawdziwą muzyką, niosącą treści z własnych przemyśleń, ukazywanych w niecodziennej formie.

Cykliczne spotkania w ramach „Nocy z Coolturką” mają na celu promocję młodej sztuki i mało znanych lokalnych twórców. Każdorazowo można nie tylko poobcować z żywą sztuką, ale także porozmawiać z samymi bohaterami wieczoru.

Zapraszamy serdecznie!

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha