Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge & Marcin Dyjak

5 maja 2019
godz. 20.00
Koncert przeniesiony na salę widowiskową MDK

KONCERT PRZENIESIONY NA SALĘ WIDOWISKOWĄ MDK.

Marcin Dyjak grający na harmonijce ustnej, aktualny wicemistrz świata w grze na tym instrumencie, otrzyma 5 maja 2019 roku tytuł Ambasadora Stalowej Woli. Na gali wręczenia tego honorowego wyróżnienia zaprezentuje się stalowowolanom w towarzystwie legendarnego krakowskiego zespołu Jazz Band Ball Orchestra i Stanley’a Breckenridge’a – specjalnego gościa koncertu.

O Marcinie Dyjaku muzyczni dziennikarze powtarzają jednym tchem: „Zdecydowanie łamie dotychczasowe stereotypy dotyczące harmonijki ustnej. Zaawansowane techniki gry pozwalają Marcinowi na wszechstronne zastosowanie tego niepozornego instrumentu.” Koncert 5 maja, w tak doborowym towarzystwie, zapewne pozwoli mu uwidocznić talent i umiejętności  w pełnej okazałości.

W 2019 roku Marcin poszerzył dotychczasowe spektrum koncertowe o udział  w europejskim tournée „The Best Of Ennio Morricone” z orkiestrą symfoniczną Milano Festival Opera. Tym samym w jego portfolio, do jazzu, rocka, bluesa, popu, dołączyła także muzyka filmowa. Jednak swój pełny zamysł wobec harmonijki ustnej od czterech lat Marcin realizuje wraz z ojcem Mirosławem podczas Fiesta Harmonica Festival w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Jego idea polega na łączeniu muzyki wykonywanej na tym niepozornym instrumencie z tańcem, plastyką, teatrem oraz innymi dziedzinami sztuki.

Jazz Band Ball Orchestra działa nieprzerwanie od 1962 roku. O klasie zespołu świadczy fakt, że od 1979 roku, przez kolejnych 20 lat, zapraszany był na jeden z największych festiwali jazzu tradycyjnego „Sacramento Jazz Jubilee”.

Pianista i wokalista Stanley Breckenridge jest doktorem muzykologii i wykładowcą na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym  w Fullerton. Wykładał też na Uniwersytecie Marii Curie–Skłodowskiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Występował solo i z innymi muzykami w licznych krajach Europy oraz Japonii  i USA. Wydał dziewięć albumów muzycznych. Z formacją Jazz Band Ball Orchestra współpracuje od 2013 roku.

Tytuł Ambasadora Stalowej Woli przyznawany jest od 2008 roku przez Prezydenta Stalowej Woli we współpracy z Miejskim Domem Kultury. Otrzymują go utalentowane osoby urodzone w Stalowej Woli, które identyfikują się z rodzinnym miastem i przyczyniają do jego promocji. Marcin Dyjak zostanie 26. Ambasadorem Stalowej Woli.

 

 

 „Majówka w Stalowej Woli” (1 – 5 maja 2019) to cykl wydarzeń, podczas których prezentowany jest kulturalny, społeczny, gospodarczy potencjał naszego miasta.

 

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha