#TerazLasowiacy – Legendy w sieci – O szewcu co został wróżbitą + pakiet edukacyjny

#TerazLasowiacy – Legendy w Sieci to projekt realizowany w ramach programu Kultura w Sieci finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada wydobycie, opracowanie oraz udostępnienie wartości folkloru słownego regionu lasowiackiego. Jednym z jego elementów jest tworzenie krótkich filmików – obrazkowych opowiastek opartych na folklorze lasowiackim. W proces ich tworzenia zaangażowali się ambasadorowie Stalowej Woli, mieszkańcy regionu oraz pracownicy pracowni intermedialnej Miejskiego Domu Kultury.

Po kilku miesiącach pracy przedstawiamy Państwu trzecie z czterech opowiadań opracowanych na podstawie podań lasowiackich, wydobytych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. Wyróżniają się one wspaniałą interpretacją aktorską, oryginalnym udźwiękowieniem oraz scenografią stworzoną z prac mieszkańców naszego regionu. Chcemy aby w jesienne niedziele ludowe opowiastki wprowadziły Państwa w fascynujący świat tajemnic, uroków i rytuałów.

Jako zespół Miejskiego Domu Kultury pragniemy aby, wywodzące się z rodzimej kultury lasowiackiej podania odzyskały należne im miejsce w naszej kulturze i życiu społecznym regionu. Mamy również nadzieje, że przygotowane dla Państwa materiały zainspirują do dalszych poszukiwań w bogatym zasobie lokalnego dziedzictwa.

 

    
Wersja z tłumaczeniem na język migowy:
    

 

Wideo rozmowa #3 – Renata Domka i Szymon Jędruch – #TerazLasowiacy – Legendy w sieci KLIK

 

PAKIET EDUKACYJNY – O SZEWCU CO ZOSTAŁ WRÓŻBITĄ

 

 

1. SŁOWNIK SYMBOLI I ALEGORII

Podanie o ubogim szewcu to barwna opowieść o przebiegłości i sprycie, którą dla zabawy, a może ku przestrodze, opowiadała wiejska gospodyni – Pani Tekla. Nasz bohater zostaje wróżbitą, jednak jego wątpliwe jasnowidzenie nie jest niczym niezwykłym. To co naprawdę tajemnicze i magiczne, zapisano między wierszami.

2. ZBIORY – OBSERWUJEMY I LICZYMY

Licz elementy i wpisuj w okienka odpowiedzenie liczby.

3. ZNAJDŹ DROGĘ

Pomóż zagubionemu indykowi wrócić do zagrody, a Pani odnaleźć swój złoty pierścień.

4. ZRÓB TO SAM

Używając własnych dłoni i stóp jako pędzli możemy stworzyć piękne, kolorowe ilustracje. Wystarczy odcisk ręki pomalowanej farbą i na kartce powstają fantastyczne, bajkowe postacie. Zapraszamy do kreatywnej zabawy z wyobraźnią.

Zrealizowano w ramach projektu #TerazLasowiacy – Legendy w Sieci

Zespół autorski: Dział Animacji Kulturalnej Miejskiego Domu Kultury

Zespół redakcyjny: Dział Marketingu i Reklamy Miejskiego Domu Kultury

Opracowanie i konsultacja merytoryczna materiałów dla odbiorców ze specjalnymi potrzebami: Katarzyna Sudół

Opracowanie i Konsultacja merytoryczna opracowań etnologicznych: Patrycja Laskowska-Chyła

Projekt graficzny: Agencja Kreatywna Magico

Miejski Dom Kultury

Stalowa Wola 2020

 

 

Partnerzy:

 

 

Materiały audiowizualne zostały zrealizowane w Pracowni Intermedialnej, która powstała w ramach projektu “Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola”Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha