ELŻBIETA BIS – „OKRUCHY” – WYSTAWA RZEŹBY

PAŹDZIERNIK – LISTOPAD 2020
wystawa dostępna od 11 października 2020 (niedziela) od godz. 18.00

Wystawa prezentuje wykorzystanie w sztuce współczesnej wikliny – materiału znanego z rzemiosła tradycyjnego. Od lat wiklina wykorzystywana jest do wyplatania przedmiotów codziennego użytku. Obecnie stała się inspiracją i tworzywem, otrzymuje nowe zadania i nowe miejsca. Możliwości pracy z wikliną są szerokie. Formy przestrzenne, płaskie, łączone z drewnem, papierem, metalem poddawane są ciągłej metamorfozie. Tytuł wystawy „Okruchy” brzmi banalnie – okruchy wikliny, kawałków sznurka, drewna… Jednak dzięki nim można zagłębić się w świat własnych skojarzeń, doznań i odczuć, że z materii pozornie znanej i pospolitej można stworzyć pole do wyobraźni. Użycie naturalnych surowców nadaje koloryt pracom. Dominują beże, rudości, brązy – naturalne kolory wikliny uzupełnione szarościami bawełnianych i lnianych sznurków.

Elżbieta Bis urodziła się i mieszka w Rudniku nad Sanem. Jest absolwentką rzeszowskiego Liceum Plastycznego. W 1985 roku rozpoczęła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1990 roku. Przez wiele lat była nauczycielem plastyki. Należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”. Zajmuje się wikliną artystyczną, malarstwem, grafiką i sztuką użytkową. Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach.