Koncert z okazji 150 rocznicy urodzin Salomei Kruszelnickiej

26 października 2022
Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli

Miejski Dom Kultury oraz Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli koncertem z okazji przypadającej w tym roku 150 rocznicy urodzin Salomei Kruszelnickiej przypomną o tej największej ukraińskiej śpiewaczce operowej. Koncert odbędzie się 26 października 2022 r. w SDK. Jego wykonawcami będą między innymi uczniowie wydziału wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej z Kijowa oraz Szkoły Muzycznej imienia Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa, a na widowni zasiądą uczniowie klas chóralnych PSP Nr 11 oraz członkowie stalowowolskich chórów „Lasowiacy” oraz „Gaude Vitae”. Ten sam koncert odbędzie się również w NCK Sokół w Nisku dla młodzieży z niżańskich szkół średnich.

Mało znany jest fakt, że starsza siostra artystki Osypa (Josypa) Kruszelnicka (1867-1958), po mężu Bandriwska, wraz ze swoim mężem Karolem (1855 – 1931) prawnikiem, mieszkała w Nisku. Ich córka Daria też była śpiewaczką operową, choć nie tak znaną jak ciotka.
Ciekawostką jest również to, że w 1891 r. Primadonna Salomea Kruszelnicka, gwiazda najsłynniejszych światowych scen operowych mieszkała przez kilka miesięcy w Nisku u swojej siostry. Przypomina o tym tablica pamiątkowa umieszczona na budynku Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.

Wydarzenie artystyczne, przygotowane przez młodzież, odbędzie się w ramach warsztatów dziennikarskich pt. „Akademia dziennikarstwa odpowiedzialności społecznej, ekologicznej i obywatelskiej”, realizowanych przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli ramach programu Erasmus+ wymiana młodzieży, współfinansowanych przez Unię Europejską.
Materiały uzyskane podczas przygotowania, przeprowadzenia i promocji wydarzenia artystycznego zostaną wykorzystane przez uczestników warsztatów do szkoleń z zakresu dziennikarstwa. Zorganizowane wydarzenie będzie stanowiło podstawę do ćwiczenia różnych technik dziennikarskich takich jak reportaż, recenzja, fotorelacje, artykuł.

Koordynatorem projektu jest dr Jerzy Augustyński.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha