„Wiosnę witamy, cisów szukamy”– Rajd pieszy

START: godz. 10.00
wejście na wał za Galerią VIVO
TRASA: Stalowa Wola – osiedle Sochy – Park w Charzewicach – Stalowa Wola (ok. 10 km łącznie)
Planowany powrót: ok. godz. 14.30

Zapraszamy Państwa do przywitania wiosny spacerem w poszukiwaniu cisów. Dlaczego akurat cisów?

Bo te wiecznie zielone, iglaste drzewa to niezwykle interesujące rośliny, spotykane dziś już coraz rzadziej. Tam, gdzie występują na stanowiskach naturalnych, prawie zawsze objęte są ochroną. To właśnie cis pospolity był pierwszym polskim drzewem chronionym prawnie. W średniowieczu stanowił kosztowny towar. Stosowany był do wyrobu broni, ale też wykorzystywany w meblarstwie i rzemiośle artystycznym. Zyskał nawet status drzewa królewskiego. Cis jako drzewo demoniczne zajmował również ważne miejsce w wierzeniach ludowych. A do czego wykorzystywali go Lasowiacy?

Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można podczas spotkania w charzewickim parku z edukatorem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Ciekawostki przyrodnicze okraszone zostaną historią tutejszego zespołu pałacowo-parkowego Lubomirskich oraz samych Soch.

Miłym akcentem na zakończenie będzie ognisko z małym co nieco na terenie jednostki OSP w Charzewicach.

Start rajdu zaplanowano tradycyjnie już na godz. 10.00 z wału za Galerią VIVO.

Aby wziąć udział w rajdzie należy zapoznać się z jego regulaminem oraz dokonać zapisu TUTAJ,

Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rajd przewidziany jest dla osób od 10 roku życia.

„Wiosnę witamy, cisów szukamy”
– Rajd pieszy

19 marca 2023 / niedziela

START: godz. 10.00
wejście na wał za Galerią VIVO
TRASA: Stalowa Wola – osiedle Sochy – Park w Charzewicach – Stalowa Wola (łączna długość – ok. 10 km)
Powrót planowany jest ok. godz. 14.30.

Partnerzy wydarzenia:
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli