„Apocalypsis, Aeternitas” – Spotkanie autorskie z Jakubem Woynarowskim

„Apocalypsis, Aeternitas”
Spotkanie autorskie z Jakubem Woynarowskim
prowadzenie: Sławomir Mączka
14 kwietnia 2023 / piątek
godz. 18.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”
wstęp wolny

Ta historia rozpoczęła się ponad 80 lat temu. Wtedy to Ryszard Apte ułożył cykl „Niepokój” –  obrazującą Holokaust i poczucie zbliżającej się zagłady opowieść graficzną przedstawioną z perspektywy szukającego ocalenia młodego żydowskiego artysty. Apte pochodził z Krakowa. Na początku II wojny światowej schronił się, wraz z rodzicami, we Lwowie. Powrócił jednak w rodzinne strony – do Wieliczki. Przeczuwał zbliżającą się śmierć. Tam więc, u rodziny Piaseckich, u której mieszkał, pozostawił swoje opus vitae. W 1942 roku trafił do niemieckiego obozu pracy w Stalowej Woli. Tu podczas ucieczki został zastrzelony. Miał wówczas zaledwie 20 lat. Zbiór jego rysunków przeleżał na wielickim strychu aż do 2009 roku, kiedy to odnaleziony został przez Gerarda Piaseckiego – potomka właścicieli domu, w którym młody Ryszard znalazł schronienie.

„Apocalypsis, Aeternitas” to z kolei opowieść graficzna Jakuba Woynarowskiego – artysty urodzonego w Stalowej Woli – mieście, w którym Apte zakończył swoje życie. Jak czytamy we wstępie: „stanowi autorską reinterpretację wizualnych motywów obecnych w cyklu „Niepokój”, a zarazem próbę wpisania ich w szerszą, narracyjną ramę. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, istotną inspirację stanowi tu ikonografia religijna – przede wszystkim stacje Drogi Krzyżowej. Pozbawiona słów narracja „Apocalypsis, Aeternitas” jest jednak daleka od dosłowności…”

Uzupełniona i w pewnym sensie „dokończona” przez artystę pochodzącego z naszego miasta, a obecnie związanego z krakowską ASP, opowieść Aptego odsyła też do historii rzeczywistych konfliktów zbrojnych – byłych i obecnych – stanowiąc swoistą przestrogę dla odbiorców.

Zapraszamy na spotkanie z autorem „Apocalypsis, Aeternitas” do Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół” w piątek 14 kwietnia o godzinie 18.00. Będzie to spotkanie nietypowe, ponieważ Jakub Woynarowski połączy się z uczestnikami drogą internetową. Wydarzenie na bieżąco śledzić będzie można także w Internecie. Dla zainteresowanych udostępnione zostaną publikacje najnowszej opowieści graficznej autora, również z jego autografem. Serdecznie zapraszamy.

„Apocalypsis, Aeternitas”

Spotkanie autorskie z Jakubem Woynarowskim
prowadzenie: Sławomir Mączka
14 kwietnia 2023 / piątek
godz. 18.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”
wstęp wolnyMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha