Poznaj Stalową Wolę podążając questami

Długie zimowe wieczory skłaniają do poszukiwania pomysłów, w jaki sposób je spędzić. Jeśli jeszcze ich nie macie, a jesteście ciekawi świata i lubicie spacerować, zapraszamy na trasy dwóch stalowowolskich questów.

A czym są questy?

QUESTY – Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka) to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Czytając wierszowane wskazówki, podążacie questem w terenie i poznajecie sekrety danego miejsca. Na końcu drogi czeka na Was „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy.

Lokalne dziedzictwo jest jednym z naszych najcenniejszych skarbów. Regularnie podejmujemy więc działania, by je chronić oraz promować. Często bowiem jest tak, że sami nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ma nam do zaoferowania nasza najbliższa okolica. Ile fascynujących historii mają nam do opowiedzenia budynki i miejsca, jak wiele nieprzeciętnych osobowości u nas gościło, jak cenna i unikalna jest otaczająca nas przyroda.

Dziś nasze lokalne skarby stają się jeszcze bliższe. To właśnie z myślą o mieszkańcach i wszystkich, którzy nasze miasto zechcą odwiedzić przygotowaliśmy questy: „Śladami Hanny Szwemin. Socrealizm w Stalowej Woli” oraz „Spacer z Lusią po żydowskim Rozwadowie”. Dzięki nim dowiecie się m.in. jak wyglądało życie żydowskiej społeczności w Rozwadowie (będącym kiedyś miastem), a także zapoznacie się z architekturą socrealistyczną w Stalowej Woli, a zwłaszcza budynkami zaprojektowanymi przez główną architektkę miasta w latach 50. – Hannę Szwemin. Te darmowe i samoobsługowe wyprawy edukacyjne można odbyć w pojedynkę, z rodziną lub przyjaciółmi. Zapraszamy serdecznie.

Jak wyruszyć na questy?

• możecie pobrać je na darmową aplikację mobilną Questy – Wyprawy Odkrywców

Śladami Hanny Szwemin. Socrealizm w Stalowej Woli

Spacer z Lusią po żydowskim Rozwadowie

• lub odebrać darmowe ulotki w wyznaczonych punktach

Gdzie odebrać ulotki z questami?

• Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

• Rozwadowski Dom Kultury „Sokół” w Stalowej Woli

• Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

• Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

• Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli

Nasze questy powstały we współpracy z krajowymi ekspertami z Questy – Wyprawy Odkrywców oraz Fundacja Mapa Pasji i zasiliły największą bazę questów w Polsce (ponad 725 questów na www.questy.org.pl). Jeśli je przejdziecie, będziecie mogli zaliczyć je do ogólnopolskiej odznaki PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców.

Oba questy zrealizowano w ramach projektu „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha