VI Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli

3 września 2023 / niedziela
godz. 12.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”

Utwory Mirona Białoszewskiego w spektaklu „Zawieszony na włosku nieba”

Wrześniowym Krakowskim Salonem Poezji w Stalowej Woli szkicujemy obraz Mirona Białoszewskiego – poety, prozaika, twórcy teatralnego, warszawiaka, artysty zaliczanego do pokolenia „Współczesności”, często określanego „poetą lingwistycznym”. We wprowadzeniu do jednego ze zbiorów poezji podzielił się refleksjami o swoim warsztacie: „W przeobrażeniach słów, w łamaniach gramatyki widzę skrót rozgrywającego się dramatu. Dramatyka. Dlatego cenię sobie to, co Sandauer powiedział po usłyszeniu moich Pieśni na krzesło i głos: u Mirona słowa pękają jak kasztany. (…) Wiersze moje od paru lat powstają z rzeczywistości, nie z wymysłu, tylko z dziania się. Dążę do tego, żeby to, co pisane, było zapisaniem mówionego. I żeby pisanie nie zjadło mówienia”.

„Zawieszony na włosku nieba” to spektakl, który miał swoją premierę rok temu na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Jest głosem Mirona Białoszewskiego, ale też jego przyjaciela – Tadeusza Sobolewskiego, który we wstępie do „Tajnego dziennika” napisał: „Ten poeta pustelnik, obecny w lekturach szkolnych jako pokorny, franciszkański i raczej bezpłciowy piewca zwyczajności, od pieca i łyżki durszlakowej – w rzeczywistości jest kimś, kto musi nieustannie siebie stwarzać. (…) Żył całkowicie podporządkowany pisaniu, zbieraniu natchnień i konstruowaniu siebie”.

Scenariusz wydarzenia to wynik wielogodzinnych rozmów Marii Topczewskiej i Tadeusza Sobolewskiego, które były nie tylko wykluwaniem się szkicu portretu Człowieka-Mirona, ale też wielką intelektualną podróżą poznawczą. To szkic utkany z wierszy, rozmów, wspomnień, a jego dopełnieniem jest muzyka – fragmenty preludiów Jana Sebastiana Bacha, które Białoszewski bardzo lubił. Wykona je Piotr Stopa, natomiast słowu użyczą swego głosu i wrażliwości znamienici aktorzy – Maja Komorowska i Modest Ruciński.

Scenariusz: Maria Topczewska

Czytają: Maja Komorowska, Modest Ruciński

Oprawa muzyczna: Piotr Stopa – fortepian

Gospodarze Salonu: Elżbieta Drobny, Marek Gruchota, Katarzyna Pawłowska

 

Bilety: 20 zł

Sprzedaż on-line do dnia 31.08.2023 oraz stacjonarnie w RDK „Sokół” w dniu wydarzenia

KUP BILET

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.



Mapa Dojazdu

Napisz do nas



Przepisz kod antyspamowy: captcha