„NASZA KLASA” – inscenizowane czytanie performatywne na podstawie dramatu Tadeusza Słobodzianka

10 września 2023/ niedziela
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”

Zapraszamy wszystkich widzów na spotkanie z szeroko docenianym i nagradzanym, ale przede wszystkim głęboko poruszającym dramatem Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa”. Podczas inscenizowanego czytania performatywnego w niedzielę, 10 września, w rozwadowskim „Sokole” usłyszymy historię 10 uczniów i uczennic, Polaków, jak i Żydów, kolegów i koleżanek z jednej klasy, którzy siedząc ze sobą w tych samych ławkach, wspólnie się uczyli, bawili, przyjaźnili, a nawet zakochiwali w sobie.

Będzie to jednak przede wszystkim historia dramatu, który nigdy nie powinien mieć miejsca, do którego my, jako ludzie nie powinniśmy byli dopuścić, a jednak się wydarzył. Mowa tu o masowym mordzie ludności żydowskiej w Jedwabnem w 1941 roku…

Stalowowolskie czytanie sztuki ma na celu nie tylko przypomnienie i opowiedzenie o tym tragicznym wydarzeniu, dbanie o pamięć o nim, czy oddanie czci zmarłym. Z całą mocą chcemy zwrócić uwagę na to, że historia lubi zataczać koło, a kolejne pokolenia powinny zrobić wszystko, by do takich tragedii nie dochodziło. Dlatego też tekst Tadeusza Słobodzianka uzupełniony został współczesnymi cytatami zaczerpniętymi z życia, przede wszystkim z Internetu – komentarzami, które ranią, obrażają i poniżają różne osoby ze względu na ich odmienność względem innych. Naszym wystąpieniem pragniemy przypomnieć jednak, że nawet w Internecie nikt nie jest bezimienny i bezkarny, a każde okrutne zachowanie zasługuje na odpowiednią karę. Ofiary przemocy mogą w każdej chwili zawołać o pomoc, jeśli tylko wiedzą, do kogo się zwrócić.

Bądźmy zatem tymi ludźmi, którzy słyszą wołanie.

„NASZA KLASA”

inscenizowane czytanie perfomatywne na podstawie dramatu Tadeusza Słobodzianka

scenariusz: Monika Janik-Hussakowska

wstęp za zaproszeniami / do odbioru w RDK „Sokół”

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021.