Rajd rowerowy „Z królewskiego dworu do klasztoru”

1 października 2023 / niedziela
10.15 – zbiórka na terenie leśniczówki na Ciemnym Kącie
TRASA: Stalowa Wola – Przyszów – Rozwadów

Podczas kolejnej wyprawy w głąb regionu lasowiackiego pojedziemy rowerami do Przyszowa. Powrócimy drogą, którą w połowie XVIII wieku noszono i wożono cegłę pochodzącą z rozbiórki królewskiego zamku na budowę klasztoru w Rozwadowie. Zakonnicy pokażą nam, które fragmenty murów klasztornych powstały z cegły zamkowej. Rajd rowerowy „Z królewskiego dworu do klasztoru” jest zapowiedzią obchodów 270. rocznicy założenia klasztoru, zaplanowanych na 15 października.

Obronno-myśliwski zamek w Przyszowie wybudowano za Kazimierza Wielkiego. Przekazy podają, iż król był w nim co najmniej raz – 31 sierpnia 1358 r. Najliczniej, bo aż 13 razy zamek nad Łęgiem odwiedził Władysław Jagiełło. Między innymi dwukrotnie polował tu w 1410 r.
w celu przygotowania zapasów żywności na zbliżającą się wojnę z Krzyżakami. Ponadto raz,
w 1448 r. pojawił się w dworze przyszowskim Kazimierz Jagiellończyk. Stefan Batory zaś dwukrotnie bawił tu na polowaniach.

O tym, co działo się w naszym regionie, zanim powstała Stalowa Wola możemy przeczytać w książkach wydanych nakładem Muzeum Regionalnego. Konkretnie, historię wykorzystania do budowy klasztoru cegieł z rozbiórki przyszowskiego zamku przybliża praca Księdza Wilhelma Gaja-Piotrowskiego pt. „Królewski zamek w Przyszowie”. Historia klasztoru opisana jest też dokładnie na stronie internetowej parafii prowadzonej przez Braci Mniejszych Kapucynów.

35-kilometrowa wyprawa XVIII-wiecznym szlakiem zakończy się poczęstunkiem w klasztornym ogrodzie.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

REGULAMIN

ZAPISZ SIĘ TUTAJMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha